EPS u prva tri meseca ostvario dobit od 10,8 milijardi dinara – manje nego u istom periodu 2024.

Elektroprivreda Srbije (EPS) saopštila je da je kompanija u prva tri meseca ove godine ostvarila dobit od 10,8 milijardi dinara. U poređenju sa istim periodom prošle godine, ovaj rezultat je slabiji
Naime, u prva tri meseca prošle godine EPS je ostvario 28,2 milijarde dinara, što znači da je ove godine rezultat lošiji za oko 17,4 milijarde dinara. Detaljan finansijski izveštaj još nije objavljen na sajtu EPS-a.
Iz EPS-a kažu da je dobit od 10,8 milijardi dinara, koja je ostvarena ove godine čak bila iznad plana.
Skupština EPS AD usvojila je izveštaj o poslovanju u prvom tromesečju ove godine, a posebno je istaknuto da je takav rezultat postignut uprkos tome što su prodajne cene za privredu bile i oko 20 odsto niže u odnosu na isti period prošle godine, navedeno je u saopštenju EPS-a.
energijom bili stabilni, iako je usled loše hidrologije proizvodnja iz hidro sektora bila 30 odsto manja nego u prvom kvartalu 2024. godine.
Izuzetno je važno što je nastavljen trend rasta proizvodnje u rudarskom sektoru, jer je proizvodnja uglja veća od prošlogodišnje za osam odsto. Kada poredimo sa 2024. godinom, veća je i proizvodnja energije u termoelektranama za tri odsto, dok su zalihe uglja na deponijama veće za osam procenata. Stabilan je i nivo ukupnih investicija u ovoj godini pošto je realizovano skoro 95 odsto plana, rekla je ministarka, a saopšteno iz EPS-a.
Međutim, ona je naglasila da je, ali je potrebno nastaviti i ubrzati realizaciju dugoočekivanih investicija u rudarske sisteme kako bi bili otvoreni novi kopovi i obezbeđene dovoljne količine uglja.
Podsetila je da je remontna sezona počela, kao i druga faza revitalizacije RHE „Bajina Bašta“.
Prvi kvartal obeležili su i nastavak izgradnje prvog EPS vetroparka u Kostolcu i solarne elektrane „Petka“, montirano je svih 20 vetrogeneratora i postavljeni su svi solarni paneli. Završetkom tih projekata i njihovim puštanjem u rad ove godine, Srbija dobija novih 76 zelenih megavata, izjavila je Đedović.
Ona je istakla da je potrebno nastaviti proces transformacije kompanije, između ostalog i sa fokusom na poboljšanje operativne efikasnosti, jer samo na taj način može da se ostvari dugoročna održivost.