Iz suficita u deficit: U prva dva meseca rezultat budžeta za 32 milijarde dinara lošiji nego lane

U prva dva meseca 2025. godine republički budžet bio je u deficitu od od 25,7 milijardi dinara, što je, kako se navodi u saopštenju Ministarstva finansija, bolje od budžetskog plana za 37,9 milijardi dinara, s obzirom da je planiran deficit u iznosu od 63,6 milijarde dinara
Samo u februaru je ostvaren deficit u iznosu od 31,2 milijarde dinara.
Deficit konsolidovanog bilansa države u januaru i februaru ove godine bio je nešto manji i iznosio je 23,4 milijarde dinara, uz deficit u februaru od 42,3 milijarde dinara.
Poređenja radi, u prva dva meseca 2024. godine konsolidovani budžet države bio je u plusu za 9,2 milijardi dinara.
Javni prihodi za prva dva meseca iznosili su 609,2 milijarde dinara, što je nominalno veće nego u istom periodu prošle godine za 3,8 odsto, ali realno, kada se isključi inflacija, za 0,8 odsto manje.
Rashodi su nominalno povećani za 9,5 odsto, a realno za 4,7 odsto. Na rashodnoj strani najveći rast zabeležen je u kapitalnim rashodima. U prva dva meseca, za javne investicije potrošeno je 13,8 odsto više nego u istom periodu lane, odnosno 67 milijardi u odnosu na 56,3 milijarde.
Za penzije je izdvojeno u prva dva meseca 174,5 milijardi dinara, realno za 13,6 odsto više nego u istom periodu 2024. godine.
Udvostručeni su troškovi za aktivirane garancije, sa 2,5 milijarde prošle godine, ovi troškovi su povećani na 5,4 milijardi dinara u prva dva meseca ove godine.
Najveći budžetski trošak, rashodi za zaposlene su povećani za 3,3 odsto realno, a upovina roba i usluga za 4,7 odsto.
S druge strane, za kamate na javni dug je plaćeno za 14,6 odsto manje nego u istom periodu 2024. godine, 47,2 milijarde dinara, u odnosu na 52,9 milijardi dinara. I isplata za subvencije je smanjena za 10 odsto, dok su budžetska pozajmice skresane za 16 odsto realno.
Na prihodnoj strani, tekući prihodi su smanjeni za blizu jedan odsto, dok su neporeski prihodi manji za čak 24 odsto nego u prva dva meseca prošle godine.
Poreski prihodi su povećani u realnom iznosu za 1,8 odsto, a najviše prihodi od poreza na zarade 8,9 odsto realno.
Porez na dobit je pao u januaru i februaru za 14,4 odsto u odnsou na isti period prošle godine. Akcize su smanjene i nominalno i realno. U prva dva meseca ove godine naplaćeno je 77,7 milijardi dinara, u odnosu na 80,1 milijardu dinara prošle godine, što je nominalni pad od tri, ali realni od sedam odsto. Akcize su inače, nakon PDV-a najizdašniji poreski prihod države.
Prihodi od akciza na naftne derivate su smanjene realno za 5,4 odsto, a na duvanske proizvode za 10,6 odsto.
Prema podacima Ministarstva finansija, javni dug na kraju februara, iznosio je 39 milijardi evra, što je 44,3 odsto projektovanog BDP-a za ovu godinu.