Vlada Srbije usvojila – ograničena cena brašna

Članovi Vlade Srbije usvojili su na sednici Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, koje su propisane za brašno tip T-400 glatko i za brašno tip T-500 u pakovanju do jednog kilograma
Vlada je krajem avgusta prošle godine usvojila Uredbu po kojoj je do 28. februara 2025. godine cena kilograma brašna tip T-500 u trgovinama trebalo da košta 49,99 dinara, a brašna tip T-400 za kilogram da bude 54,99 dinara.
Po toj Uredbi trgovci na malo, koji prodaju prehrambene proizvode do kraja februara ove godine obavezni su da u strukturi dnevne ponude svih vrsta brašna tip T-400 glatko imaju najmanje jednu robnu marku brašna tog tipa u pakovanjima do jednog kilograma, uključujući jedan kilogram, čija maksimalna maloprodajna cena ne sme prelaziti 54,99 dinara po kilogramu.
U Uredbi usvojenoj 29. avgusta 2024. kada je reč o brašnu tip T-500, trgovci na malo koji prodaju prehrambene proizvode obavezni su da u strukturi dnevne ponude svih vrsta brašna tog tipa imaju najmanje jednu robnu marku u pakovanjima do jednog kilograma, uključujući jedan kilogram, čija maksimalna maloprodajna cena ne sme da prelazi 49,99 dinara po kilogramu.
Po tim cenama proizvođači moraju trgovcima na malo da isporučuju 50 odsto isporučenih količina mesečno u odnosu na isti period prethodne godine.
Maksimalna količina brašna koju trgovac na malo može da proda potrošaču u pojedinačnoj kupovini je pet kilograma brašna tip T-400 glatko i pet kilograma brašna tip T-500, precizirano je u toj Uredbi.
Za njeno kršenje propisane su novčane kazne za pravna lica i preduzetnike od 5.000 do 2.000.000 dinara, a može se izreći i zaštitna mera zabrane vršenja određene delatnosti u trajanju od šest meseci do jedne godine.
Vlada usvojila zaključak u vezi sa finansijskom podrškom za plasman meda u 2025. godini
Članovi Vlade Srbije usvojili su na sednici Zaključak o usvajanju Programa finansijske podrške za plasman meda i drugih proizvoda pčela u 2025. godini, s obzirom na to da je jedan od osnovnih ciljeva Vlade Srbije sistemska podrška povećanju konkurentnosti domaćih proizvoda.
Opredeljena sredstva namenjena su za nabavku opreme neophodne za pakovanje i plasman na tržište meda i pčelinjih proizvoda, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Podsećaju da kvalitetan domaći med ima veliku potražnju na inostranim tržištima, posebno u zemljama EU, dok proizvodnja meda i pčeljinjih proizvoda doprinosi samozapošljavanju u ruralnim sredinama, smanjuje migracije iz sela i manje razvijenih područja u gradove, a utiče i na smanjenje uvoza ovih proizvoda.