Potpisan ugovor za izgradnju solarne elektrane od gigavata sa baterijama
Predstavnici Vlade Srbije, Elektroprivrede Srbije (EPS) i konzorcijuma kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables potpisali su Ugovor o realizaciji projekta za izgradnju solarnih elektrana na teritoriji šest lokalnih samouprava u Srbiji
Reč je o Projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta, ukupne instalisane snage od najmanje 1.000 megavata sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije ukupne instalisane snage od najviše 200 megavata i kapaciteta da uskladišti najmanje 400 megavatsati struje.
Ugovor su u Predsedništvu Srbije potpisali ministarka energetike Dubravka Đedović, generalni direktor EPS-a Dušan Živković, generalni izvršni direktor UGT Renewables Adam Korteze, predsednik i generalni izvršni direktor Hyndai Engineering Hjon Song Hong i strateški menadžer Hyundai Engineering ogranka Beograd Sang Min-Park.
Potpisivanju ugovora prisustvovao je opredsednik Srbije Aleksandar Vučić, ambasador SAD Kristofer Hil i ambasador Južne Koreje Đang Vu Li.
Pre nešto manje od mesec dana ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i podsekretar Sjedinjenih Američkih Država za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze Fernandez potpisali su u Vašingtonu Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike između Srbije i SAD, a kao važan element saradnje upravo je navedena izgradnja obnovljivih izvora energije u Srbiji.
Zanimljivo je i da su na panelu „Uloga Elektroprivrede Srbije u zelenoj energetskoj tranziciji“, predstavnici EPS-a ocenili da litijum-jonske baterije nisu tako dobro rešenje za skladištenje energije, a pogotovo u poređenju sa reverzibilnim hidroelektranama. Zanimljivost leži u tome što će nakon izgradnje, ova solarna elektrana sa baterijama biti predata na upravljanje EPS-u.
S obzirom da je vek eksploatacije baterije od 20 do 25 godina te da ne znamo kako će moći da se prerađuju, EPS ide na reverzibilne hidro-elektrane kao skladišta, rekao je Jova Tošić, rukovodilac projekta izgradnje solarne elektrane Petka u EPS-u napominjući da je problem sa baterijama u tome što za sada ne postoji tehnologija za reciklažu, a i zagađuju okolinu.
Nije zvanično saopštena cena po kojoj će američko-korejski konzorcijum napraviti ove solarne elektrane, ali u rebalansu budžeta Srbije za ovu godinu usvojenom u septembru ostavljena je mogućnost da država da garanciju Elektroprivredi Srbije za ovaj projekat u visini čak 1,9 milijarde evra.
Opozicione stranke postavile su pitanje cene ovog posla, a Dušan Nikezić, potpredsednik SSP-a, je ocenio da će država platiti 1,5 milijardu evra za solarnu elektranu i da je cena za dve godine porasla sa 800 miliona na milijardu i po.
Za manje para, 1,4 milijarde dolara, je izgrađena jedna od najvećih solarnih elektrana na svetu – Badla u Indiji, snage 2.250 MW, što je 622.000 evra po MW, dok se u Poljskoj trenutno grade dve solarne elektrane: jedna za 560.000 dolara po MW, a druga za 500.000 evra po MW, naveo je Nikezić u saopštenju.
Vlada Srbije usvojila je 10. oktobra Zaključak o projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u Srbiji, kao projekta od značaja za Srbiju.
Njime je predviđena izgradnja solarnih elektrana na teritorijama opština Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac.