Ovo je navika broj jedan koje se morate odreći ako imate upalu
Upala, a naročito upala creva, u zadnje vreme je jedna od glavnih tema. Simptomi poput bola, oteklina, umora, gastrointestinalnih tegoba, ranica u ustima i poremećaja raspoloženja mogu biti znakovi upale.
Ako ih primetimo i uzrokuju nam probleme, trebali bismo isprobati postupke za smanjenje upale. Reumatološkinja dr Elizabet Ortiz podelila je svoj najveći savet i ostale stvari, koje treba imati na umu.
Dakle, prema dr Ortiz, loša ishrana najviše doprinosi razvoju upale.
Ishrana je uveliko povezana s upalom, sve je u crevima. Obično savetujem pacijentima da za početak pogledaju svoj unos hrane. Zatim možemo smisliti plan kako bismo bili sigurni da hrana radi za njih, a ne protiv njih, rekla je za Parade.
Tačnije, pita pacijente jedu li hranu koja izaziva upalu, visoko prerađenu hranu, te jedu li dovoljno voća i povrća.
Nekoliko primera hrane koja izazivaju upalu su: crveno meso, peciva i pržene namirnice.
Ta hrana može da promeni crevne bakterije, koje tada mogu da stupe u interakciju s našim imunološkim sistemom i na kraju dovedu do upale, pojasnila je reumatološkinja.
Alternativno, protivupalne namirnice uključuju, ali nisu ograničene na losos, citrusno voće i paprike.
Hrana nije jedina stvar koju treba uzeti u obzir
Svetska zdravstvena organizacija (WHO) i Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO) preporučuju odraslima da konzumiraju najmanje pet porcija, odnosno otprilike 400 grama voća i povrća dnevno.
Ipak, hrana nije jedina stvar koju treba uzeti u obzir kada se radi o smanjenju upale. Dr Ortiz takođe naglašava važnost kvalitetnog sna.
Odlazak u krevet u isto vreme svake noći, buđenje u isto vreme te spavanje od šest do osam sati pomaže imunološkom sistemu da ostane uravnotežen i može smanjiti upalu, zaključila je reumatološkinja.