Leo Beširi: Srbija bi trebalo da podrži ulazak Kosova u Savet Evrope, koji je zakazan za 16. april, jer bi to značilo bolji život za Srbe
U kom formatu će međunarodna zajednica zahtevati da se Zajednica srpskih opština formira, to ostaje da se vidi, kaže za Danas izvršni direktor Instituta za evropske poslove, Naim Leo Beširi, ali smatra da Srbija treba da podrži prijem Kosova u Savet Evrope, jer bi to značilo i bolji standard i zaštitu za Srbe i druge nealbance na Kosovu
Razmatranje o prijemu Kosova u Savet Evrope zakazano je za 16. april, u okviru prolećnog zasedanja Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope (PSSE), a konačnu odluku doneće Komitet ministara Saveta Evrope (SE).
Preporuka glavnog izvestioca PSSE Dore Bakojani, za prijem Kosova u SE usvojena je krajem marta na sastanku političkog komiteta tog tela sa 31 glasom za, četiri protiv i jednim uzdržanim, a preporuci je prethodila odluka kosovske vlade da uknjiži zemljište manastira Visoki Dečani.
Takođe, nekoliko dana pre usvajanja predloga od strane PSSE, predsednica Kosova Vjosa Osmani, premijer Aljbin Kurti i predsednik Skupštine Glauk Konjufca poslali su pismo Bakojani u kojem obećavaju da će nakon prijema Kosova u SE provesti sve mere koje se traže od Kosova, nuključujući i formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
Ipak, u medijima, i od strane političara pojavila se informacija da će osnivanje ZSO ipak biti uslov za sam prijem, a ne obaveza koja će moći da se ispuni nakon prijema.
Tako je specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar i pre usvajanja predloga o razmatranju prijema Kosova u SE rekao da Kosovo ima da ispuni još dva uslova – formiranje ZSO i pitanje eksproprijacije zemljišta na severu Kosova.
Naznaku da ovo zaista može biti slučaj dao je juče i nemački ambasador u Prištini Jorn Rode rekavši da Kosovo ne bi trebalo da rizikuje već da mora da napravi nacrt statuta ZSO što predstavlja poštovanje prava manjina. Time bi, smatra on, put Kosova u SE bio obezbeđen.
O nespremnosti Kurtija da pokrene formiranje ZSO, izvršni direktor Instituta za evropske poslove, Naim Leo Beširi kaže da je Kurtiju teško da sprovede međunarodnu obavezu koju su njegovi prethodnici prihvatili još 2013. godine, jer je celo svoje političko biće zasnovao na protivljenju Srbiji i odustajanju od kompromisnih rešenja zarad domaće, nacionalističke i populističke politike, koja mu omogućava ostanak na vlasti.
Govoreći o potezima Srbije, Beširi smatra da bi Srbija trebalo ne samo da prestane s spoticanjem Kosova ka članstvu u međunarodnim organizacijama nego da ga podrži.
– Članstvo u Savetu Evrope znači i bolji standard i zaštitu za Srbe i druge nealbance na Kosovu. Mogućnost da se tromo, neorganizovano i korumpirano sudstvo na Kosovu uredi u budućnosti, ali i da građani uživaju zaštitu Evropskog suda za ljudska prava – dodaje Beširi.
Foto: EPA-EFE/PATRICK SEEGER
CIK traži od Srpske liste nove kandidate za članove opštinskih izbornih komisija