Klemen Grošelj: EU nikad nikog ne uslovljava frontalnim ultimatumom
Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su nedavno u Strazburu rezoluciju kojom se poziva na sprovođenje nezavisne međunarodne istrage neregularnosti na decembarskim parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima u Srbiji. Ako srpske vlasti ne pokažu volju da sprovedu ključne izborne preporuke ili ako rezultati istrage ukažu na to da su vlasti bile direktno uključene u prevaru birača, poslanici će pozvati na obustavu finansijske podrške EU Srbiji zbog ozbiljnih kršenja vladavine prava u vezi s izborima.
-Rezolucija će biti prosleđena Savetu EU i Evropskoj komisiji, i videćemo kakav će biti rezultat. Savet EU i EK imaju jasna stajališta šta su očekivanja, i sad očekujemo reakcije nakon rezolucije-rekao je on.
Na pitanje da li skorašnji izbori za Evropski parlament „usporavaju celu stvar“, Grošelj u emisiji, kaže: Usporiće, jer će EP više biti fokusiran na izbore novih evropskih poslanika, ali Rezolucija EP neće nestati preko noći sa izborom novog parlamenta. Ako neko očekuje da će ona nestati, to je naivno političko razmišljanje.
Grošelj pojašnjava da rezolucija na neki način otvara političku raspravu koja će se dešavati u narednim mesecima.
-I to će biti tema i u novom sazivu EP, to nije pitanje jede političke grupacije, već najvećih političkih grupacija unutar parlamenta-naveo je Grošelj.
On podseća i na rezoluciju o Banjskoj, donetoj u oktobru prošle godine, kada se takođe govorilo o zamrzavanju sredstava iz evropskih fondova.
-I ta rasprava je još uvek i na javnoj i nejavnoj sceni. Rasprava o Banjskoj nije više toliko javna, ali je još uvek ovde, još uvek je to otvoreno pitanje-rekao je Grošelj.
Na pitanje koliko se promenio kurs evropske politike prema vlastima u Srbiji, Grošelj kaže: Dosta.
-Ja bih rekao da su se dosta promenile, stvari su počele dosta da se menjaju u smeru da Evropska komisija nema više toliki stepen tolerancije kao u prošlosti. Koliko se to promenilo, videće se početkom rada nove Komisije, najverovatnije krajem godine-naglasio je.
Pojašnjavajući pitanje međunarodne istrage izbora u Srbiji, Grošelj navodi da vlasti u Srbiji mogu da je odbiju.
-Srbija može da odbije tu misiju. EU nikada neće prinuđivati nijednu zemlu da nešto učini pod nekim ultimatumom. Pogledajte recimo ono što se sada dešava Mađarskoj. Orbana je tolerisala EU dugo, a kada je počelo uslovljavanje fondovima EU i sprovođenje te odluke. I sada su nastale političke implikacije onoga što je EU počela da radi po pitanju Mađarske, sada imate dosta jaku političku krizu-ocenio je Grošelj.
Ali, ponavlja, EU nikada neće frontalnim ultimatumom da uslovljava bilo koga.
I. S.