Sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu-Aleksandar Vučić: Priština sprovodi sistemske napade na Srbe
Na zahtev misije Srbije pri Ujedinjenim nacijama, danas u 21 čas počela je se vanredna sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj će se raspravljati o skorašnjim potezima kosovske vlasti, za koje se u zahtevu navodi da su “u oštroj suprotnosti sa Poveljom UN i Rezolucijom 1244 SB UN“. Sednici prisustvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti
Aleksandar Vučić: Priština termin vladavina prava koristi kako bi ugrožavala opstanak Srba
Predsednik Srbije rekao je da privremene prištinske institucije sprovode široko rasprostranjene sistemske napade na srpsko stanovištvo.
To može izazvati nemerljivu štetu opstanku srpskog naroda, rekao je on, dodavši da je Srbija izvestila SB UN o teškoj situaciji srpskog i nealabnskog stanovništva na KiM.
Direktan povod zbog kog je tražena ova sednica je odluka Prištine o zabrani dinara, rekao je Vučić, dodavši da život Srba zavisi od sredstava koji dolaze iz Beograda, a u to spadaju školarine, socijalne pomoći i slično.
-Ova mera je napad pre svega na srpsko stanovništvo-rekao je.
-Ogroman broj ljud na prostoru KiM zavisi od prihoda Republike Srbije-napomenuo je.
Vučić je rekao da od dinara zavisi i veliki broj firmi, koje više ne mogu da funkcionišu.
-Kada se zabrane dinarske transakcije prištinski režim onemogućava osnovna sredstva, kupovinu lekova i lečenje Srba-rekao je.
On je dodao da je to razlog za osnivanje Zajednice srpskih opština, te podsetio na sporazum iz 2015. koji omogućava finansiranje srpske zajednice na KiM.
Stvaranje nepodnošljivih uslova za život Srbima je cilj Prištine, smatra predsednik Srbije, koji je dodao da režim u Prištini nema argumente kada kaže da je ukidan.
Dodao je da prištinski zvaničnici termin vladavina zakona koriste samo kako bi naudili srpskoj zajedinici i SPC.
Naveo je da su vlasti u Prištini odbile odluku sopstvenih sudova da vrate zemlju manastiru pod zaštitom UNESCO i zaštitom KFOR-a, jasno je pod kakve pritiske obično srpsko stanovnitšvo trpi.
On je ukazao i na hapšenje srpskih povratnika za navodne ratne zločine, te s tim u vezi rekao da isto to pravosuđe Azema Kurtaja, koji je iz službenog pištolja ranio srpskog dečaka i mladića iz Štrpca pustilo da se brani sa slobode i to ne od pokušaja ubistva, nego izazivanja javne opasnoti „kao kada neko baci petardu za Novu godinu“.
To je samo jedan od preko 400 nekažnjenih etnički motivisanih zločina prema Srbima od 2021., kada je Kurtijeva vlada započela zločine prema Srbima. Ukazao je i na druga ranjavanja Srba.
-Prištinski režim stavlja Srbe van zakona i sada tvrdi da je odluka o dinaru uvedena kako bi se došlo do vladavine zakona, iako je jasno da se radi o progonu Srba-rekao je on.
Karolina Zijade: Banjska i izbori na severu prepreka sporazumima
Zijade je podsetila na ranije prihvaćene sporazume, u Briselu i Ohridu, navevši da su naknadni događaji, poput izbora u četiri opštine na severu Kosova, sukobi 29. maja kada su povređeni civili i 93 člana KFOR-a, kao i incident u Banjskoj, koji je i dalje pod istragom bili su ozbiljne prepreke u implementaciji sporazuma.
Ona je ukazala da uprkos napretku u oblasti taablica, energetike, dokumenata i učešću kosovskih Srba u pokretanju referenduma za smenu gradonačelnika jednsotrane akcije po pitanjima, koje su deo dijaloga i sporazuma su povod za zabrinutost, bez obzira koja strana ih pokreće i bez obzira na opravdanja za ista.
Ona je napomenula da je od 1999. godine dinar valuta za platni promet, te da je desetine hiljada pojedinaca ugroženo odlukom Prištine da dinar bude ukinut na Kosovu.
Kosovske vlasti najavile su tranzicioni period koji će biti praćen kampanjom za komunikaciju, ali time nisu rešeni svi problemi jer je kamion sa dinarom sprečen da pređe administrativni prelaz, a takođe je konfiskovana veća suma dinara u opštini Peć, navela je ona, rekavši da bi ovaj problem trebalo rešiti unutar procesa dijaloga.
-Postupci, bez obzira na zakonitost i opravdanost, moraju da uzmu u obzir posledice po stanovnitšvo jer se u suprotnom smanjuje mougćnost mira u svim zajednicama na Kosovu-rekla je Zijade.
Ona je govorila i o akciji Kosovske policije, odnosno upadima u privremene organe na KiM.
Rekla je i da je tokom prethodne akcije jedino ekipa srpskoj medijskog portala pretresena.
Napomenula je važnost vladavine prava, kao i dijalog pod okriljem Brisela.
Sednici prisustvuju predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i kosovski premijer Aljbin Kurti.
Na zahtev misije Srbije pri Ujedinjenim nacijama, danas u 21 čas počela je se vanredna sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj će se raspravljati o skorašnjim potezima kosovske vlasti, za koje se u zahtevu navodi da su u oštroj suprotnosti sa Poveljom UN i Rezolucijom 1244 SB UN.
I. S.