Hoće li EU prekinuti saradnju sa vladom u Beogradu posle pisma evropskih političara vrhu Unije?
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel i predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola, dobili su pismo u kojem se traži pokretanje istrage o optužbama za prevaru na decembarskim izborima u Srbiji.
Oni su pozvali EU da nezavisno istraži optužbe za izbornu prevaru i da da preporuke kako bi se obezbedili slobodni i pošteni izbori u Srbiji.
„U zavisnosti od nalaza istrage, mogli bi biti potrebni novi izbori u Srbiji. ;Naš zajednički cilj je da u ovoj deceniji Srbiju vidimo kao članicu Evropske unije“, navodi se u pismu.
Dragoslav Rašeta, istraživač Novog trećeg puta, kaže da treba biti rezervisan kada su u pitanju posledice delovanja poslanika parlamenata zemalja EU i njihov potencijal da doprinesu političkim promenama u Srbiji.
– Smatram da one mogu predstavljati samo još jednu vrstu pritiska na vladajuću koaliciju i način da se popularizuje pitanje izbornih nepravilnosti, ali njihovo dejstvo limitirano. Takođe je dobro za proevropsku opoziju da izgradi odnose i saradnju sa svojim kolegama iz EU – smatra Rašeta.
A Miloš Pavković, istraživač Centra za evropske politike, navodi da kada govorimo o pismu o izborima u Srbiji, treba reći da su ga potpisali predsedavajući spoljnopolitičkih odbora nekoliko država članica EU, među kojima Nemačka, Francuska, Italija i Poljska, ali i Velika Britanija.
Pismo je poslato predsednici Evropske komisije, predsednici Evropskog parlamenta, Visokom predstavniku EU za spoljnu politiku i bezbednost i Specijalnom predstavniku za dijalog Beograda i Prištine. Snaga i efekti ovog pisma, iako dolaze od parlamentaraca a ne od vlada ovih država nisu zanemarljivi. Ovo pismo ima potencijal da mobiliše države članice i institucije EU da se dodatno angažuju i zahtevaju objašnjenja od srpske vlade o izbornim neregularnostima, kaže on.
Prema njegovim rečima, u perspektivi, u zavinosti od ozbiljnosti situacije i pritisaka koje ovo pismo proizvede, ono može imati i posledice po proces pristupanje Srbije EU i generalno saradnju EU i njenih država članica sa vladom u Beogradu i na kredibilitet Srbije u demokratskim državama.
Ono što je sigurno jeste da je pismo, uz debatu o Evropskom parlamentu, stavilo na agendu EU i da je zaokupilo međunarodnu pozornost na izborna dešavanja u Srbiji, zaključuje Pavković.
I. S.