Zoran Lutovac: „Očekujem odlučan stav EU po pitanju neregularnosti izbora“
Lutovac je u intervjuu agenciji Beta kazao da je Srbija već dugo na putu evropskih integracija, a da u poslednjih 12 godina na tom putu stoji ili se kreće u suprotnom smeru.
„Nema vladavine prava, nema slobode medija, kriminal i korupcija su dostigli neslućene razmere, nema slobodnih i poštenih izbora… Krade se na svakom koraku. Ako ovo još malo potraje Srbije više biti neće. To će biti samo jedan ograđen privatni posed kojim upravlja organizovana kriminalna grupa“, naglasio je Lutovac.
Prema njegovim rečima, Srbija se pretvorila u kleptokratiju, vladavinu lopovluka.
„To se pod hitno mora prekinuti, a prvi korak bi trebalo da bude zaustavljanje legalizacije pokradenih izbora. U tom smislu jedini ispravan put je da EU podrži vrednosti za koje se zalaže. Stvaranje komisije koja bi na osnovu predočenih dokaza sugerisala poništavanje neregularnih izbora i stvaranje uslova za održavanje slobodnih i poštenih izbora mogao bi biti prvi korak na putu izgradnje demokratskog društva“, istakao je predsednik DS-a.
Upitan na koji način Evropska komisija i Evropski parlament mogu da utiču na ponavljanje izbora pod ravnopravnim i poštenim uslovima, Lutovac je kazao da primeri Severne Makedonije i Crne Gore pokazuju da je moguće stvoriti ambijent da se izborni uslovi značajno poboljšaju.
„Čišćenje i kontrola biračkih spiskova, oslobađanje elektonskih medija s nacionalnom pokrivenošću, pre svega RTS-a i stvaranje slobodnog i profesionalnog REM-a, zaustavljanje pritisaka i ucena, javnog i organizovanog glasanja, kupovine glasova… Ali ništa od toga neće biti moguće ako nemamo profesionalnu administraciju i ministarstvo unutrašnjih poslova, samostalno tužilaštvo i nezavisno sudstvo“, ocenio je on.
Dodao je da bi trebalo raditi istovremeno na konkretnom kratkoročnom otklanjanju svih nepravilnosti i sistematskoj dugoročnoj izgradnji institucija koje bi sprečavale krađe i nepravilnosti.
„Slobodni i pošteni izbori su važan prvi korak na putu stvaranja zdrave političke zajednice i društva u kojem je javni interes na prvom mestu, društva u kojem niko neće smeti ni da pomisli na izbornu krađu, a kamoli da je sistematski organizuje i sprovodi“, naveo je.
Na pitanje da li i zbog čega Aleksandar Vučić i dalje ima podršku najviših zvaničnika SAD i EU, bez obzira na tvrdnje evropskihih posmatrača da izbori 17. decembra nisu bili regularni, Lutovac je rekao da od kako je Vučić na vlasti Zapad podržava stabilokratiju u Srbiji „očekujući zauzvrat da se region stabilizuje onako kako oni to očekuju, a što je Vučić prihvatio kao svoju obavezu“.
„Stabilnost koju garantuje autokrata važnija im je od demokratije i vrednosti na kojima ona počiva. Drugim rečima, oni koji daju bezuslovnu podršku Aleksandru Vučiću, ne daju podršku demokratizaciji Srbije, nego njegovoj autokratskoj vladavini. Izgovori o podršci stabilnosti odavno nisu uverljivi građanima Srbije, niti su opravdani“, smatra Lutovac.
I. S.