Srpska kuhinja u top 20 najboljih na svetu – Naša komplet lepinja proglašena najboljim doručkom na svetu
Gastronomski sajt Taste Atlas napravio je listu 100 najboljih kuhinja na svetu i može se reći da se srpska dobro kotira. Naime, naša kuhinja je ušla u Top 20.
Oni su na osnovu 395.205 (271.819) ocena jela i 115.660 (80.863 važećih) ocena prehrambenih proizvoda ove kuhinje su zabeležile najbolje prosečne ocene za svojih 50 najboljih jela i proizvoda. Ako dve svetske kuhinje imaju istu ocenu, ona sa bolje ocenjenim jelom je bolje rangirana na listi.
Lista izgleda ovako, na prvom mestu je italijanska, zatim japanska, treća je grčka, sledi portugalska, kineska, indonežanska, meksička, francuska na osmom mestu, zatim španska, peruanska, indijska, brazilska, poljska, argentinska, turska, američka, tajlandska, korejska, na 19. mestu je hrvatska i naravno srpska na 20. mestu. Doduše i hrvatska i srpska kuhinja imaju prosečnu ocenu 4.45, ali je slavonski kulen ocenjen sa 4.6, a pirotska peglana kobasica sa 4.5, pa otud i takav redosled.
Mađari su posle nas, a Bosanci su na 27. mestu, Bugari 30., Makedonci 61., zatim Slovenci na 64. mestu, Crnogorci 80., Albanci 91., a na poslednjem mestu je hrana iz Gane.
Osim pirotske peglane kobasice, petrovački kulen, futoški kupus, miročki sir, užička pršuta, zatim pljeskavica, ajvar, pasulj, gibanica, slatko, makovnjača, burek sa sirom, sarma, karađorđeva šnicla, prebranac, krofne i urnebes imaju odlične ocene na ovom gastro-sajtu.
Naša komplet lepinja je proglašena najboljim doručkom na svetu
Jedan od omiljenih srpskih specijaliteta pobedio je konkurenciju i istakao se kao najbolji doručak na svetu.
U pitanju je jelo komplet lepinja, iz zapadne Srbije, a prvo mesto na listi od čak 100 svetskih jela zauzelo je na sajtu specijalizovanom za hranu i gurmanluke Taste Atlas.
Ovaj stari srpski specijalitet datira još iz vremena pre Drugog svetskog rata, a takođe ga mnogi zovu i užička lepinja. U pitanju je lepinja koja se peče u pećnici „na drva“, a potom se na nju stavlja kajmak, umućeno jaje, kao i pretop ili moča koja nastaje od masti, koja curi dok se peče jagnjetina (ponekad prasetina).
Ovako spremljena lepinja se potom zapeče, a onda je spremna za jelo. Obično se jede rukama, a mnogi smatraju i da je tako još slađa.
Postoje i varijacije komplet lepinje, a najpoznatija je ona sa pršutom.
Na pomenutom sajtu, naš specijalitet osvojio je prvo mesto sa ubedljivom ocenom od 4,8, od maksimalnih 5, a prvo mesto deli sa malezijskim specijalitetom roti canai.
Na drugom mestu je pão de queijo iz Brazila, a osim užičke lepinje, na ovom spisku nalaze se još neka srpska jela poput bureka sa sirom, koji je zauzeo 27. mesto, a potom i gibanice, koja je na 75. mestu na listi. Takođe, na ovoj listi je bilo dosta delikatesa i iz Bosne, kao i Hrvatske, Bugarske i Rumunije.
I. S.