Austrijska ministarka: „EU ne sme da primenjuje različite standarde prema kandidatima za članstvo“
„Vreme je da se prizna da proširenje mora da bude geopolitički instrument“, rekla je ministarka uoči sastanka saveta EU u Briselu.
Ona je rekla da će na Savetu EU biti pripremljeni i zaključci koje na sastanku sredinom meseca treba da usvoje šefovi država i vlada EU, a koji se odnose na „veoma teška, dalekosežna i geopolitički neophodna i važna pitanja“, a to je u prvom redu proširenje.
Edštadler je naglasila da u politici proširenja sve zemlje treba da imaju istu perspektivu ulaska u EU i da ne sme biti dvostrukih aršina, a kao primer dvostrukih standarda navela je odnos Evropske unije prema Ukrajini i Moldaviji sa jedne i Bosne i Hercegovine sa druge strane.
Upitana da li će Austrija postaviti Zapadni Balkan kao uslov da bi glasala i za Ukrajinu, ona je odgovorila da je „reč o tome da se stvore jednake prava za sve“.
„Mi smo naravno videli da je proces proširenja poslednjih godina bio drugačiji nego što je od kako postoji ovaj neverovatni pritisak na EU izvana zbog ratova i kriznih situacija u i oko Evrope, a govorim o evropskom kontinentu“, rekla je Edštadler.
Finski ministar evropskih poslova Anders Adlerkrojc je po dolasku na sastanak izjavio da proces proširenja ne bi trebalo da bude talac drugih zahteva i da odluke koje budu donate na kraju sedmice treba da unaprede evropski prosperitet, mir i stabinlost.
„Znamo da su zemlje između Unije i Rusije pod pritiskom. Rusija počinje i podržava sukobe da bi sprečila ove zemlje da postanu članice i ne smemo to da dozvolimo“, rekao je Adlerkrojc i dodao da zaključci Saveta ne bi trebalo da idu u korist interesa Moskve.
Hrvatska državna sekretarka za evropske poslove Andreja Metelko-Zgombić izjavila je novinarima da Hrvatska snažno podržava proširenje EU, jer taj process ima transformativnu moć kad je zasnovan na zaslugama i obezbeđuje stabilnosti, sigurnost i prosperitet njenog susedstva.
„Zbog toga Hrvatska snažno podržava otvaranje pristupnih pregovora sa Ukrajinom, Moldavijom i BiH. Svaka od tih zemalja je napravila izvanredan napredak i moramo da im pošaljemo snažnu pozitivnu ; političku poruku i dozvolimo im da krenu napred otvarenjm pregovora“, rekla je Metelko-Zgombić.
Ona je dodala da se na primeru BiH videlo koliko je važno poslati pozitivne signale, ocenivši da je davanje statusa kandidata za članstvo BiH donelo političku stabilnost i omogućilo da zemlja napreduje u određenim reformama.
„Danas imamo vremena da razgovaramo na ministarskom mnivou, imamo neka dokumenta u pripremi, i ako na današnjem sastanku ne uspemo da se dogovorimo o celim tekstovima, verujem da će naši lideri naći način kako da dodju do jasnih odluka koje će poslati pozitivni signal našem susedstvu, jer je to u interesu i EU“, rekla je hrvatska zvaničnica.
Državni sekretar Slovenije za evropska pitanja Marko Štucin izjavio je da će Slovenija podržati otvaranje pristupnih pregovora s Ukrajinom, Moldavijom i BiH.
„To je važna politička odluka koju moramo da donesemo ove sedmice“, rekao je Štucin.
I. S.