Evropska unija ima sve lošiji imidž u Srbiji, jedno od glavnih tema – Kosovo
Evropska unija ima sve lošiji imidž u Srbiji pa „evropski put“ više nije adut ni građanskih partija u izbornoj kampanji. Kosovo je pak opet jedna od glavnih tema, jer desnica tu miriše svoju šansu.
Dve sedmice pred izbore jasno je da pitanje „evropskog puta“ Srbije ne igra gotovo nikakvu ulogu u kampanji. S druge strane, tema Kosova je u vrhu prioriteta te ni vlasti ne mogu da je izbegnu, iako bi htele.
Te dve stvari – da se malo priča o EU, a mnogo o Kosovu – tesno su povezane, kažu sagovornici DW.
„Na neke stvari režim naprosto ne može da utiče“, kaže istoričar i politikolog Stefan Radojković.
Pitanje Kosova je dobilo ogroman prostor u kampanji, najviše zato što SAD i EU ove godine „vrše pritisak“ kroz niz sporazuma u Briselu i Ohridu, otvoreno govoreći da od Beograda očekuju defakto priznanje nezavisnosti Kosova, smatra Radojković.
„Oni su insistirali na francusko-nemačkom planu koji je posledično postao veoma prisutan u srpskim medijima“, kaže on za DW. „Takođe, odnos Aljbina Kurtija prema srpskoj zajednici je takav da čak i mejnstrim mediji u Srbiji tome moraju da posvete prostor“.
Kosovo i „životne teme“
Stara mudrost analitičara i istraživača javnog mnjenja, koja se ponavlja iz kampanje u kampanju, glasi da je prosečnom glasaču Kosovo manje bitno od „životnih“ tema – sve dok ne postane bitnije.
„Prioritet su mu borba protiv nezaposlenosti, životni standard i ekonomska stabilnost“, rekao je Aleksandar Ivković iz Centra za savremenu politiku.
„Na drugom mestu su borba protiv korupcije i kriminala, pa tek na trećem Kosovo i Metohija, osim ako ne izbije neka kriza na Kosovu. Tada raste interesovanje za tu temu“, dodao je Ivković za „Blic“.
Upravo je vlast Aleksandra Vučića insistirala na tim „životnim“ pitanjima i u ovoj kampanji.
Na velikom predizbornom skupu u beogradskoj Areni u govorima su opet najčešće pominjani putevi, pruge, stadioni, radna mesta i plate. Ali, niko od govornika, a posebno ne Vučić, nije propustio da govori o „odbrani teritorijalnog integriteta“ i tome da nikada neće prihvatiti nezavisnost Kosova.
Prema Stefanu Radojkoviću, vlast je pogodila „skoro savršena oluja“ koja bi mogla da utiče na ishod izbora.
Prvo, rat u Ukrajini je doneo veliki pritisak, a potom inicirao i poskupljenja koja pogađaju građane. Takođe u vezi s ratom u Ukrajini traje evropski pritisak da se „reši“ pitanje Kosova.
To su, kaže dalje Radojković, desne i nacionalne stranke namirisale kao adut da poentiraju pred izbore.
„Ako su desne ili konzervativne partije prošle godine dobile neke glasove na pitanju rata u Ukrajini – u kojem nema nikakve uloge Srbije – onda pitanje Kosova, koje je daleko bliže, neizbežno ispliva i pored ovih životnih tema“, kaže Radojković.
„Takođe je neizbežno da je najveći deo glasača vrlo negativno nastrojen kad je neko kompromisno raspoložen za bilo kakve predloge Zapada“, dodaje on.
I. S.