MMF i Svetska banka tvrde: „Ruska ekonomija 2022. godine prošla izuzetno loše“
Prema analizi Svetske banke, MMF i OECD, 2022. godina se pokazala kao izuzetno loša za rusku ekonomiju. Nešto više od 10 meseci konstantnog trošenja resursa na sukob sa Ukrajinom, odmazdom međunarodne zajednice, i, za sada, 9 paketa sankcija uzelo je danak ruskoj privredi. BDP je u padu, inflacija u porastu, spoljna trgovina trpi sve ozbiljnije udarce, tržište kapitala je ruinirano, budžet u deficitu, itd.
BDP
Prema procenama Svetske banke, MMF i OECD, BDP Rusije će se smanjiti u najboljem slučaju za 3,4 %, a 4,5 % u najgorem slučaju, što je dosta manje od prognoza ovog leta, gde se spekulisalo da će ekonomija pasti i preko 8 %.
U istoj analizi, istaknuto je da će ruska ekonomija nastaviti da se smanjuje i u 2023. godini, te se očekuje da BDP Rusije padne između 2,3 i 5,6 %.
Trgovina pada, inflacija raste
Kako su uvoz i izvoz pojedine robe bile meta svih setova sankcija EU ka Rusiji, ova grana privrede je na dodatnom udaru u odnosu na ostale.
Brojke iznete u analizi pokazuju da je trgovina ove godine izuzetno pogođena. Izvoz će prema procenama institucija nastaviti da pada, dok se očekuje da će uvoz rasti.
Sa druge strane, ako pogledamo brojke koje se odnose na inflaciju, procene pokazuju da će stopa inflacije u decembru biti oko 14 %, te da će brojka pasti u 2023. godini na oko 6,3 %.
Tržišta kapitala
Možda i najveći udarac ove godine je preživelo rusko tržište kapitala, koje je u padu oko 30 % u ovoj godini. Takvoj propasti vrednosti akcija doprinela je višednevna obustava rada Moskovske berze u martu ove godine.
Budžetski deficit
Ruski budžetski deficit mogao bi da bude veći od planiranih 2 % BDP-a 2023. godine, jer gornja granica cene nafte smanjuje prihode ruskog izvoza, rekao je ministar finansija Anton Siluanov, prenosi Rojters.
Rusija je prošle nedelje saopštila da bi ograničenje cena za svoju sirovu naftu i rafinisane proizvode moglo da dovede do smanjenja proizvodnje nafte za 5 % -7 % početkom sledeće godine, ali bez obzira na to koliko su rezovi duboki, Siluanov je obećao da će obaveze potrošnje biti ispunjene, koristeći mogućnost zaduživanja i fond zemlje po potrebi.
Rublja
Što se rublje tiče, kurs je u decembru pao na oko 70 rublji za dolar, što je najniži nivo od aprila ove godine, jer je upravo pad izvoza pogurao striktniju kontrolu kapitala u zemlji.
Sankcije Zapada docele su do velikog pada ruske potražnje za stranim valutama, a kao reakciju na to monetarne vlasti odredile su velike naknade i negativne kamate na valute iz država koje su smatrane neprijateljskim, tako da iskonskog tržišta deviza za vlasnike rublji više nema.
Zaposlenost
Zanimljivo je da na primer nezaposlenost, prema zvaničnim podacima ruskog ministarstva, ako im je verovati, pala na oko 3,7 %.
(Izvor: European Council, Reuters, WSJ, Blic Biznis, Trading Economics)
I. S.