Vojislav Vuletić: „Cene gasa ne određuju ni Rusi, ni Nemci, ni Srbi, nećemo imati problema sa snabdevanjem“
Srbija ne bi trebalo da ima bilo kakvih problema sa snabdevanjem gasom, jer ima Balkanski tok, a skladište se puni, ocenio je Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas.
Skladišta se uvek pune na 80 % da se ne bi desila neka havarija i da ne bi istekao na drugu stranu, ali nijedno skladište u Evropi sada nije puno, zato su cene gasa tako visoke, rekao je Vučetić za RTS.
„Cene gasa ne određuju ni Rusi, ni Nemci, ni Srbi, već oni koji imaju puna skladišta i sada se igraju cenama“, ocenio je Vuletić.
On je uveren da Srbija ne bi trebalo da ima problema sa snabdevanjem gasom, ali je bitno da se skladišta napune pre zime.
„Mi imamo Balkanski tok, koji je potpuno nov i na njemu nema nikakvih problema, a imamo i gasovod sa severa koji preko Mađarske i Ukrajine dolazi do nas. I da se bilo šta desi na jednom ili drugom, može da se snabdeva“, rekao Vuletić.
On ne veruje da Srbija „imati bilo kakvih problema, jer je skladište već dosta popunjeno, a i dalje se puni“.
Vuletić je, komentarišući poziv Evropske komisije svim članicama EU na smanjenje potrošnje gasa na svim nivoima za 15 %, ocenio da nema potrebe za bilo kakvim uštedama.
„Gasa u Evropi ima, a kako će se raspodeliti zavisi od Evropljana, a ne od Rusije“, rekao je Vuletić, ali je istovremeno ukazao, i da bi, u slučaju da Rusija odluči u nekom trenutku da „zavrne ventile“, mnoge evropske zemlje imale bi problem.
„Nemačka bi bila najugroženija, ali i ostale zemlje, osim Norveške i Holandije, koje ne uvoze ruski gas“, ocenio je Vučetić, ističući da je važna eksploatacija i veoma bitno da se skladišta pune.
„Potrošnja je zimi veća zbog grejanja. Ako se sada ne budu punila podzemna skladišta, biće velika šteta“, ocenio je Vuletić.
On je ukazao da Rusija godišnje isporuči Evropi oko 200 milijardi gasa i da je to oko 100 milijardi prihoda njenom budžetu, pa je zainteresovana da što više gasa proda.
I. S.