Žetva pšenice završena, a ratari još ne znaju cenu
U Južnom Banatu žetva pšenice je završena, a poljoprivrednici i dalje ne znaju po kojoj ceni će svoju novu robu moći da prodaju. To im se, kako kažu, do sada nije dešavalo – da u žetvu uđu, a da cenu ne znaju, a kamoli da sačekaju i kraj žetve u tom ne znanju.
Ono što im se za sada nudi su akontacije, licitira se cenama, a predsednik Nacionalne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić za Danas kaže da je pšenica mnogo manje rodila nego prošle godine i da za sada niko ne izlazi sa nekim konkretnim cenama.
„Traži se preko 40 dinara, ovde je oko 35 dinara bez PDV-a, a većina poljoprivrednika koja nema neka zaduženja opredeila se da ostavi pšenicu na čuvanje i da sačeka cenu. Videćemo. Verujem da će cena otići gore usled promene na tržištu kada se radi o ponudi i tražnji“, kaže Jakšić.
On napominje da nikada do sada nije bilo da se žetva završi, a da se cena ne zna, ali to im sada nije jedini problem koji imaju.
„Imamo jedan drugi veliki problem, uljana repica je jako puno pala, sa 110 dinara na nekih 78 do 80 dinara, što je malo. Žetva sunockreta kreće početkom avgusta i tu ništa ne znamo, I tu nam nude jako male cene, koje su ispod onoga što smo dobijali prošle godine i tu bi država trebalo da reaguje, da omogući izvoz, da se oslobode kapaciteti kojih ima, da bi moglo da se lageruje, jer dosta je uljarica koje nisu prodate“, ističe naš sagovornik i napominje da će ratari, ako se nastavi zabrana izvoza imati jako veliki problem sa cenom.
Jakšić kaže da je rat u Ukrajini dosta uticao na kretanja, pre svega na cene inputa i podseća da je đubrivo u nekom trenutku poskupelo i 300 %.
„Imali smo problem i sa azotnim đubrivom, očekivali smo da će i cene poljoprivrednih proizvoda da odu gore, međutim, ništa“, kaže Jakšić.
Mnogo manji rod pšenice nego prošle godine
Jovica Jakšić kaže da je prošle godine više pšenice zasejano, ali da je ove manje rodilo nego prošle. „Rodilo je dosta manje, prosek boljeg roda u Banatu je 4,5 tone po hektaru. Na nivou Srbije je to manje“, kaže Jakšić.
Sa pšenicom je bilo problema, kako kaže, jer su se plašili da neće biti dovoljno kapaciteta da se smesti, ali na kraju žetve su ih čak skladištari zvali i utrkivali se kod koga će da skladište.
I. S.