Nemačka štampa: „Dilema oko statusa kandidata za EU“
Šta Zapadni Balkan može da očekuje na samitu EU, koji se održava krajem ove sedmice? Da li će te zemlje na putu ka EU prestići Ukrajina i Moldavija? Evo nekih izvoda iz nemačke štampe.
„Ukrajina bi trebalo da uđe, ali i Zapadni Balkan – ovim zahtevom, nekoliko zemalja, pre svega Austrija, povećalo je pritisak pred ključni samit EU o politici proširenja u četvrtak u Briselu“, piše berlinski tazi citira austrijskog ministar spoljnih poslova:
„Ne smemo da ostavljamo utisak da postoji društvo dve klase, upozorio je Aleksander Šalenberg tokom konsultacija sa svojim kolegama iz EU u Luksemburgu. Njegova vlada na samitu EU očekuje jasan signal istoku, ali i jugoistoku. Ne treba ostavljati utisak da su Ukrajina i Moldavija u brzoj traci“.
Za približavanje Zapadnom Balkanu izjasnila se i Analena Berbok, ministarka spoljnih poslova Nemačke, piše Erik Bonze za taz.
„EU se suočava sa istorijskim trenutkom. Ne pozvati u EU Ukrajinu ili Moldaviju bila bi fatalna odluka, ali ne treba zaboraviti ni zemlje poput Albanije i Severne Makedonije, koje godinama čekaju pristupne pregovore“, prenosi reči nemačke ministrke ovaj list i to potkrepljuje njenom izjavom na Tviteru:
„Moramo konačno preduzeti sledeće korake i na zapadnom Balkanu inače će to učiniti Rusija“.
Predsednik Saveta EU Šarl Mišel je neposredno pre samita EU u četvrtak sazvao samit o zapadnom Balkanu.
Taz se pita: „Ali šta će desiti ako tamošnje države ne mogu da se dogovore o konkretnim koracima? Hoće li tada biti blokiran i status kandidata za Ukrajinu i Moldaviju? Niko se u Briselu ne usuđuje da prognozira, čak ni Komisija EU nije sigurna u ishod“.
Briselske vlasti su u petak preporučile da se Ukrajini i Moldaviji dodeli željeni status kandidata. Predsednica Komisije Ursula fon der Lajen obrazložila je odluku rekavši da je Ukrajina već usvojila 70 % pravila EU. „Ukrajinci su spremni da ginu za evropsku perspektivu“, rekla je Fon der Lajen i dodala da u toj zemlji ima još mnogo toga da se uradi, kada je u pitanju borba protiv korupcije i osnovnih prava.
Ovaj list podseća: „Ukrajina je u ponedeljak potvrdila zabranu najveće opozicione stranke – jer je previše bliska Rusiji. Pored toga, ograničila pristup ruskim knjigama i ruskoj muzici“ i konstatuje: „Na sastanku ministara spoljnih poslova EU, međutim, to nije igralo nikakvu ulogu. Pored pristupanja EU, glavna briga je bila prehrambena kriza, koju je izazvala blokada ukrajinskog izvoza žitarica u Crnom moru“.
I. S.