Tomas Šib: „Nadam se da će se rat ubrzo završiti, sad je važno da smo na istoj strani“
Šib je povodom jubileja GIZ u Srbiji podsetio da su nemački kancelar Olaf Šolc i predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sastanku pre dve nedelje potvrdili snažno partnerstvo dve zemlje, a posebno u oblasti ekonomije, i skrenuo pažnju na to da je jedan list odnose sa Srbijom u poslednje vreme nazvao „diplomatijom visoke frekvencije“.
„Svim nemačkim projektima u Srbiji cilj je da budu dobri za srpsko društvo, da unaprede kvalitet života i životne sredine i kreiraju perspektivu za bolju budućnost, a posebno u ključnim oblastima: sektoru obnovljive energije, razvoju privatnog sektora i vladavini prava“, rekao je Šib i poručio da je sveobuhvatni cilj partnerstva podrška Nemačke Srbiji na putu ka EU.
„Važno je naglasiti i ulogu nemačkog privatnog sektora – oko 400 kompanija posluje u Srbiji, zapošljavaju 75.000 radnika, a očekuje se da će bilateralna trgovinska razmena dostići vrednost od 7,5 milijardi evra u 2022. godini, što je 26 % više nego u prošloj godini’, rekao je Šib.
Obraćanje je završio porukom da se iskreno nada da će se rat Rusije protiv Ukrajine ubrzo završiti.
„U ovoj situaciji izuzetno je značajno da sadašnje i buduće članice EU budu na istoj strani, na rečima i na delu“, poručio je Šib.
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović ocenila je da saradnja sa Nemačkom nije značajna samo zbog evrointegracija, već i zbog drugih pitanja od suštinskog značaja za građane.
„Pored različitih stavova koje smo imali i ponekad imamo, važno je što smo uspostavili stalne kanale komunikacije na najvišem niovu, političku i ekonomsku ‘diplomatiju visoke frekvencije’, zato što su značajne ne samo investicije koje dolaze iz Nemačke, već i saradnja i bespovratna pomoć koju dobijamo“, rekla je Joksimović.
Naglasila je da je, s obzirom na energetsku stabinost kao najveći izazov današnjice, od izvanrednog značaja što je Srbija u Nemačkoj našla strateškog partnera u oblasti „zelene agende“, odnosno u oblasti obnovljivih izvora energije i održive budućnosti.
„To su oblasti bez kojih nema održive budućnosti ni za koga, pa ni za nas koji smo deo Evrope uvek bili, a trudimo se i verujemo da ćemo u narednom godinama doći i do članstva koje zaslužujemo“, rekla je Joksimović.
Poručila je da „smo radili mnogo i da ćemo raditi još više u budućnosti“, kako bi građane i Srbiju doveli u onaj održivi sistem energetske, ekonomske i bezbednosne stabilnosti, što su teme sa kojima se suočava cela Evropa.
„Nadam se da ćemo uspešno nastaviti evropski put Srbije, i da ćemo za nekoliko godina moći da kažemo da je Srbija doprinela da EU bude još bolja, revitalizovana i snažnija, a mi kao zemlja i narod možemo da doprinesemo tome“, zaključila je Joksimović.
Tokom proslave, na Trgu republike emitovan je film“ 20 godina Nemačke razvojne saradnje u Srbiji“, a nastupili su i dečji ansambl „Muzika nade“, kao i bend učenika Nemačke škole Beograd, a tokom dana nastupiće i gudački kvartet Intermeco kao i DJ-evi Puki i Pepe.
I. S.