Sedma „Tržnica ideja“ 8. aprila
Sedma „Tržnica ideja” biće održana u petak, 8. aprila od 10 do 16 sati u atrijumu Narodnog muzeja (ulaz iz Vasine ulice) u organizaciji Muzeja grada Beograda i Narodnog muzeja u Beogradu.
Cilj manifestacije „Tržnica ideja” je kontinuirana saradnja muzeja i škola i prepoznavanje baštine kao resursa, a ustanova kulture kao mesta za učenje.
Na sedmoj „Tržnici ideja” predstaviće se 23 ustanove kulture i organizacije koje se bave edukacijom dece i mladih i/ili imaju edukativne programe u svojoj ponudi: Muzej Vojvodine, Francuski institut u Srbiji, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, PTT muzej / Pošta Srbije, Muzej primenjene umetnosti, Zadužbina Ilije M. Kolarca, Muzej pozorišne umetnosti Srbije, Galerija slika „Sava Šumanović” u Šidu, Muzej afričke umetnosti, Biblioteka grada Beograda – dečje odeljenje „Čika Jova Zmaj”, Muzej iluzija, Istorijski muzej Srbije, Narodni muzej Kikinda, Narodni muzej u Beogradu, Etnografski muzej u Beogradu, Muzej grada Beograda, Prirodnjački muzej, Beogradska tvrđava, Muzej nauke i tehnike, Dečji kulturni centar Beograd, Jugoslovenska kinoteka, Studio – centar za kulturnu edukaciju, Zavičajni muzej Knjaževac.
Raznovrsni edukativni programi
Tokom celog sajamskog dana posetioci će biti u prilici da saznaju detalje o raznovrsnim edukativnim programima kroz štampane i video materijale učesnika, da razgovaraju sa predstavnicima ustanova kulture, dogovore konkretnu saradnju i upoznaju se sa: izradom optičke igračke taumatrop; procesom rada tokom izrade animiranog filma; korišćenjem interaktivnih e-publikacija u istraživanju stalnih postavki; slaganjem edukativne igračke Arhikonstruktor; logičko-didaktičkim igricama; igrama memorije; pisanjem starim pismima (klinasto pismo, hijeroglifi i glagoljica); tradicionalnim tehnikama ukrašavanja uskršnjih jaja; interaktivnim pripovedanjem narodnih priča i umotvorina korišćenjem dramskih tehnika; slaganjem slagalica (fotografije starog Beograda i Zemuna, reprodukcije slika Save Šumanovića); kenijskom matematičkom igrom Šisima, pojmovima iz paleontologije; razmatranjem aktuelnih tema koje se tiču mladih kroz dramske forme; učenjem o nasleđu kroz replike muzejskih predmeta, kao i drugim zanimljivostima. Brojne navedene aktivnosti mogu biti podsticaj, a neke od njih i vrlo primenljivi alati vaspitačima i prosvetnim radnicima u radu sa decom i u nastavi.
Prateći program
Kao poseban deo programa i dodatni podsticaj na saradnju resora obrazovanja i kulture, u istom prostoru su planirana i dva prateća programa.
U 12 sati biće održana prezentacija onlajn obrazovnih programa Narodnog muzeja u Beogradu, koja obuhvata video vođenja i video radionice i koje nastavnici mogu koristiti kao alat u nastavi.
Od 14 sati biće održana radionica za nastavnike Izrazi svoje osećanje tokom koje će se nastavnici upoznati sa kreativnim dramskim tehnikama koje mogu koristiti u radu sa učenicima u cilju podsticanja njihove emocionalne izražajnosti.
Manifestacija „Tržnica ideja” otvorena je i za individualne posete, a ponuda programa odnosi se na uzrast od 3 do 18 godina. Ulaz je slobodan.
lj.z.