Dritan Abazović spreman na razgovore u Srbiji o „Otvorenom Balkanu“
„Aktuelna izjava Dritana Abazovića, potpredsednika Vlade Crne Gore, o spremnosti da dođe u posetu Srbiji, uz njegove nedavne komentare o poziciji Crne Gore u „Otvorenom Balkanu“, ukazuje da bi vlast u Podgorici mogla da promeni stav prema ovoj regionalnoj incijativi i uđe u pregovore za priključenje „Otvorenom Balkanu“, koji trenutno čine Srbija, Albanija i Severna Makedonija.
Ovako Dušan Janjić iz „Foruma za etničke odnose“ ocenjuje navode Abazovića u intervjuu za list Nova gde je, između ostalog odgovarao na pitanje o tome što još uvek nije dobio poziv da poseti Srbiju.
Potpredsednik Vlade Crne Gore i ministar unutrašnjih poslova CG Dritan Abazović, u tom intervjuu naveo je da bi se odazvao pozivu Beograda za zvaničnu posetu, ali da takav poziv još uvek nije dobio. Abazović je ocenio i da je poseta premijera Crne Gore Zdravka Krivokapića u Srbiji početkom novembra ove godine dobro prošla.
Komentarišući kakvu je poruku na ovaj način Abazović poslao vlastima u Beogradu, Dušan Janjić podseća i da je potpredsednik Vlade CG pre dve nedelje rekao da je Crnoj Gori mesto u „Otvorenom Balkanu“, te smatra da i njegova najnovija izjava vodi u tom pravcu.
– Očigledno je to jedan od rezultata Krivokapićeve posete Srbiji, koji je i sam učestvovao na večeri povodom „Otvorenog Balkana“ tokom boravka u Beogradu. Uz raspravu u Vladi i saglasnost Vlade Crne Gore da ta zemlja uđe u „Otvoreni Balkan“, verujem da sve vodi ka tome – navodi Janjić.
Abazović je, kao potpredsednik Vlade CG zadužen i za komunikaciju sa EU i evroatlantske integracije, zbog čega Janjić ukazuje da bi upravo on mogao biti predstavnik Crne Gore u incijativi „OB“.
– Pretpostavljam da je dogovorno Abazović određen kao čovek koji bi prisustvovao tim sastancima, a ova izjava o poseti Srbiji je priprema terena za tako nešto. Mislim da je dobra incijativa da baš Abazović, i kao ličnost, i kao predstavnik stranke URA, koja je bliska evropskoj stranci Zelenih, bude u pregovorima za „Otvoreni Balkan“. To može da bude koristan kontakt i Srbiji i „Otvorenom Balkanu“ prema Zelenima Nemačke, koji su bili, i još uvek jesu, dosta skeptični prema Vučiću, a i prema celoj inicijativi zato što je Vučić predstavlja – objasnio je Janjić.
On dodaje da očekuje da će Beograd odgovoriti tako što će uskoro pozvati Abazovića u posetu, jer je to od značaja za čitav region, te da ovo nije pitanje ličnosti i lidera, a da razlike među njima moraju biti ostavljene po strani.
– Incijativa „OB“ je važnija i od samog Vučića, iako je on taj koji je naglasnije promoviše, ali ovde se dobija mogućnost da se na elegantan način izađe iz blokade širenja saradnje u okviru „Otvorenog Balkana“ – naveo je Janjić.
Blokada daljeg ukrupnjavanja „OB“ posledica je toga što ulazak u ovaj savez nisu prihvatile Crna Gora, Bosna i Hercegovina, ni Kosovo, ali Janjić ocenjuje da bi to moglo i moralo uskoro da se promeni.
– Već smo videli izjave sa Kosova da bi se oni mogli priključiti pod odgovarajućim uslovima zato je važno da Crna Gora sada napravi taj korak, a Abazović je čovek kome se veruje i napolju i u Crnoj Gori – rekao je Janjić ocenjujući zašto je crnogorski političar sledeći koji može dati zamah incijativi.
On smatra da bi do posete moglo da dođe pre izbora na svim nivoima u Srbiji, koji su planirani za april ove godine, jer bi prikazivanje širenja incijative „Otvoreni Balkan“ donelo pozitivne poene vlastima u Srbiji.
Lideri zemalja koje čine inicijativu otvoreni Balkan – predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijeri Albanije i Severne Makedonije, Edi Rama i Zoran Zaev (koji je u međuvremenu podeno ostavku), sastali su se prošlog meseca na samitu „Otvorenog Balkana“ u Albaniji, i tom prilikom pozvali druge države regiona da se priključe ovom savezu.
Iako direktnih odgovora drugih zemalja nije bilo od tada, u međuvremenu su se u Crnoj Gori mogli čuti stavovi, koji vode ka prihvatanju ove ideje. Najglasniji pozivi u tom pravcu dolaze iz stranke koalicione Vlade CG, Demokratskog fronta, koji su nedavno istakli da bi glavni spoljnopolitički cilj Crne Gore trebalo da bude pridruživanje „Otvorenom Balkanu“.