Vladimir Gligorov: „Povećanje plata, penzija, javnih ulaganja i kupovina oružja, pomoć izborima u Srbiji“
Povećanje, plata, penzija, javnih ulaganja i kupovina oružja, što je predviđeno budžetom Srbije za 2022. godinu, predviđeni su da bi pomogli izbore, rekao je u intervjuu za Betu saradnik Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Vladimir Gligorov.
„Popularne mere, kao što su povećanje plata, penzija, javnih ulaganja i kupovina oružja trebalo bi da pomognu izbore. Vlastima pomaže i ubrzanje inflacije, jer će realni izdaci biti manji. Ukoliko bude potrebna stabilizacija posle izbora, kako bi se usporio rast cena, biće potrebno mnogo šta da se koriguje“, rekao je Gligorov.
Ocenio je da je projektovani privredni rast za 2022. od 4,5 % ambiciozan i da je dugoročna stopa privrednog rasta oko 3 %.
„Mislim da je stopa od 4,5 % preambiciozno planirana. Javnom potrošnjom se kratkoročno obezbeđuje brži rast, ali to ne mora da menja brzinu dugoročnog rasta. Imajući u vidu demografiju i institucionalnu i sveopštu neizvesnost, verovatno je dugoročna stopa rasta negde oko 3 %, pa će i proces približavanja Srbije razvijenijoj Evropi biti dug“, rekao je Gligorov.
Komentarišući zaključak Fiskalnog saveta da se u budžetu za 2021. ne vidi na šta je potrošeno 1,3 milijarde evra Gligorov je rekao da se svako trudi da javnim sredstvima raspolaže diskreciono.
„Da li je neka potrošnja predviđena i specifikovana, nije naročito važno, osim kao način da se prikriju korumpirani poslovi. Vlada, uostalom, odgovara Skupštini, gde nema opozicije ili načelima zdravih javnih finansija, a ne Fiskalnom savetu. Naravno, revizor, a možda i Fiskalni savet bi mogli da tuže vladu, ali to se neće dogoditi jer niti će Skupština, niti će sud to uzeti u obzir“, rekao je Gligorov.
Dodao je da se sve opravdava time što se kaže „ko ima nešto protiv toga da se gradi i da se otvaraju nova radna mesta i da narod bolje živi“.
Na pitanje da li će „šire“ planirani rashodi u budžetu za 2022. godinu od 3 % ili 1,7 milijardi evra, moći da se na leto smanje, a time i deficit, Gligorov je rekao da će posle izbora rashodi možda morati da se smanjuju, ali „ako Skupština bude ličila na ovu sadašnju, sve je moguće“.
Odgovarajući na pitanje da li je privredni rast od 7,5 % u ovoj godini spektakularan, Gligorov je rekao da se privreda u Srbiji brže oporavlja, jer manje zavisi od sektora, koji su pogođeni pandemijom. Uz to su, kako je rekao, vlast i javnost bili spremni da prihvate veoma visoku smrtnost u vreme pandemije.