Zvanično – najmoćnija vojska na svetu izgubila oružje
Reforma koja zahteva veću odgovornost Pentagona o nestalom oružju uključena je u Zakon o ovlašćenju za nacionalnu odbranu (NDAA) SAD.
Zakon je usvojio Kongres ranije ovog meseca i sada se očekuje da će je potpisati američki predsednik Džozef Bajden, prenose Novosti.
Ministarstvo odbrane SAD promeniće svoj pristup praćenju nestalog oružja koje je dospelo na američke ulice, izvestio je u utorak Asošiejted pres.
Reforme u okviru NDAA prate istragu AP-a o nestalom oružju, koje je kasnije stiglo na američke ulice, među kojima su jurišne puške, mitraljezi, pištolji, granate, artiljerijske granate, minobacači i dr.
Pentagon sada mora da sastavlja godišnji izveštaj Kongresu o gubitku oružja. Da bi to uradila, vojska će reformisati način na koji vodi evidenciju o oružju i eksplozivu.
„Jasno je da se odgovornost po ovom pitanju zaustavila na preniskom nivou“, rekao je za AP demokratski predstavnik Džejson Krou, koji je podržao reforme. „Ako u tom izveštaju ima na stotine nestalog oružja, članovi Kongresa će to videti i biće javno postavljeno pitanje o tome i za to će vojsku smatrati odgovornom“, dodao je on.
Među predstojećim reformama biće i revizija procedure vojnog odgovora na istrage organa za sprovođenje zakona, kao i dugo očekivana digitalizacija evidencije.
Konkretno, prema rečima portparola vojske potpukovnika Brendona Kelija, američka vojska sada razvija aplikaciju, koja će pretraživati bazu podataka o imovini svake službe. Korpus marinaca rekao je da će revidirati svoje interne procedure radi poboljšanja nadzora i pojačane inspekcije jedinica. U mornarici, jedinice će morati da obaveste viši nivo vlasti kada prijave gubitak oružja, a navodi se i da je Vazduhoplovstvo zamenilo svoje registre imovine – municije, aplikacijom sa komercijalne mreže.
Novi zahtevi NDAA predviđaju da ministar odbrane izveštava o potvrđenim krađama ili povratku oružja Nacionalnom centru za informacije o kriminalu, kojim upravlja FBI.
Izveštaji koji naglašavaju problem nestalog oružja u američkoj vojsci pojavili su se u junu, a predsedavajući Združenog generalštaba general Mark Majli rekao je da će “pogurati” „sistemsko rešenje“ načina na koji vojska broji svoje oružje, iako je Pentagon u to vreme tvrdio da su imali evidenciju preko 99,9 % vatrenog oružja.
Junski izveštaj ukazao je na to da vojska nije mogla pronađe više od 1.500 komada oružja, od kojih su mnogi navodno kasnije korišćeni u nasilnim zločinima.