PKS: Nema potrebe da građani prave zalihe ulja
Žarko Malinović, iz Privredne komore Srbije navodi da je cena ulja na srpskom tržištu za godinu dana rasla u skokovima, u nekoliko navrata, i da je to posledica kretanja cena ulja u svetu, ali i slabijeg roda suncokreta. Ističe da na tržištu nemamo problema sa snabdevenošću i, kako ističe, građani nemaju razloga da kupuju na veliko i prave zalihe ulja.
Malinović je naveo da nemamo problem sa snabdevenošću na tržištu Srbije, i da je ta cena, koju plaćamo u maloprodaji u našoj zemlji i dalje daleko ispod velikoprodajnih cena na nekim od najznačajnijih tržišta, piše RTS.
„Činjenica je da mi negde od aprila prošle godine naovamo imamo trend rasta cena ulja i proizvoda od ulja, i to je posledica dva faktora. Jedan je kretanje cena na globalnom nivou, ne samo suncokretovog, već i drugih vrsta ulja. Nogu je povuklo palmino ulje koje je u veoma velikoj upotrebi i onda smo imali skokove sa 120 na 189 do 229 dinara za litar. Drugi je, imamo nešto slabiji rod suncokreta nego što je to bilo prethodne godine, a da ne govorimo o nekim godinama ranije, i kada ukrstite ta dva faktora, Vi dobijete ovo stanje na tržištu“, objašnjava Malinović.
Navodi da proizvođači potkrepljuju razloge za povećanje cena naglim skokom energenata.
„Činjenica je da mi imamo nagli skok cene energenata i da sve projekcije govore da ćemo tek u toj oblasti imati poskupljenje. Sa jedne strane, to je i posledica nerealnih projekcija, koje su rađene u Zapadnoj Evropi i činjenica je da vi imate taj opterećujući momenat na pre svega cene električne energije i kroz takse za ugljen-dioksid, koje dovode do toga da je skok cena energenata nekom proizvođaču sada od 50 do 100 %, jer je ugovorena cena koju je on imao ranije za npr. električnu energiju bila znatno niža nego koju on danas ugovara. Mi sa tim moramo da se nosimo u celoj srpskoj privredi i to je negde osnova povećanja“, ističe Malinović.
S druge strane, kako kaže, imamo činjenicu da je ova poljoprivredna sezona nešto slabija od prethodne i da su samim tim ulazne komponente ka proizvodnji skuplje.
„Nema potrebe da građani prave zalihe“, rekao je on.
Na pitanje da li bi bilo mudro kupiti koji litar ulja danas, s obzirom na kretanje njegove cene, odgovara da je to individualna stvar, ali kada pogledamo prosečnu potrošnju ulja po stanovniku, mi govorimo o nekih 10 do 15 litara, i onda samim tim nema potrebe za tim da pravimo zalihe.
Žarko Malinović: U celoj ovoj situaciji je važno da kupujemo domaću robu
Malinović ističe da je važno da u celoj ovoj situaciji, kada govorimo o poskupljenjima, kupujemo domaću robu.
S druge strane, on smatra, da to neće negativno uticati na devizni kurs, samim tim će biti lakše da stabilizujemo cene, kada se počne dešavati stabilizacija na globalnom tržištu.
„Kod nas poremećaja u snadbevanju nema i ti skokovi cena sem u kategoriji ulja, gde je ono na mesečnom nivou ide preko 5 do 15 % u drugim kategorijama, mi te skokove nemamo. Međutim, činjenica je da vi u ovom trenutku ne možete nigde ni na drugim tržištima da taj proizvod nabavite jeftinije da biste intervenisali, a količina u robnim rezervama su takve kakve su“, objašnjava Malinović.