Ziđin Koper pravi solarnu elektranu
Direktor proizvodnje u Srbija Ziđin Koper Jovica Radisavljević najavio je planove kompanije o izgradnji solarnih elektrana, koja bi se izvodila u tri faze u narednih 10 godina, sa ciljem da 2033. sopstvena proizvodnja električne energije bude oko 100 megavata, uz istovremeno smanjenje emisije ugljenika za 175.000 tona godišnje.
Rukovodilac Sektora zaštite životne sredine Mirjana Marić izjavila je da se to radi u saradnji sa stručnjacima Tehnološko-metalurškog i Mašinskog fakulteta Univeriteta u Beogradu, sa namerom da se utvrde najveći emiteri ugljen-dioksida i nakon toga da se izradi plan za smanjenje emisija i pređe na obnovljive izvore energije u kompaniji.
Ona je istakla da je kompanija već obavila tehničku rekonstrukciju i izgradnju u svim rudnicima i u topionici, i zamenila opremu sa niskom stopom efikasnosti, a velikom potrošnjom električne energije, navodi se u saopštenju.
Navela je da su u topionici implementirane nove tehnologije, koje će umesto mazuta, nafte i drugih fosilnih visokougljeničnih goriva koristiti prirodni gas, ćime će se značajno smanjiti emisije GHG.
Pored toga, rekultivacijom degradiranih površina, koju Srbija Ziđin Koper sprovodi fazno, zasnivaju se šume koje će procesom fotosinteze indirektno doprinositi uklanjanju dela već emitovanog ugljen-dioksida iz atmosfere.
Ubrzaćemo i izgradnju po projektima za objekte koji koriste fotonaponske sisteme i izvore obnovljive energije i završićemo prvu fazu izgradnje fotonaponskog sistema za snadevanje elektrčnom energijom kapaciteta 9,9 megavata, kazala je Marić.
Govoreći o potencijalima privrede za uštedu električne energije, Radisavljević je naveo konkretne primere modernizacije i automatizacije tehnoloških procesa na površinskim kopovima u „Velikom Krivelju“ i Majdanpeku, u cilju eliminacije „praznog hoda“ u proizvodnji.
On je ukazao da je optimizacija utovara i transporta jedna od ključnih tačaka u rudarstvu po pitanju potrošnje, a samim tim i uštede energije.
I. S.