Zbog jutarnje rutine nam prva kafa obično presedne: Doktori objašnjavaju haos koji nastaje u organizmu
Mnogi od nas imaju svoje jutarnje rutine, bilo da je to ispijanje čaše vode sa limunom ili odlazak u dugu šetnju. Međutim, većina ljudi dan započinje sa šoljicom kafe. Neki čak tvrde da ne mogu da funkcionišu dok ne dopune nivo kofeina.
Prema mišljenju stručnjaka, nikada ne bi trebalo da pijete kafu odmah nakon buđenja – i za to postoji dobar razlog. Iako mislite da će vas to probuditi i aktivirati, može imati i suprotan efekat.
Reks Isap, stručnjak za spavanje, objasnio je da „tokom dana mozak proizvodi hemikaliju zvanu adenozin“ koja u suštini „pospešuje san“.
„Što ste duže budni, adenozin se više stvara i pomaže da se osećate pospano. Kofein blokira adenozinske receptore, te ne osećate potrebu za spavanjem. Ako ste ikada imali problema sa nesanicom posle kafe, ovo bi mogao biti razlog.
Što se tiče pravog vremena za ispijanje kafe, potrebno je da sačekate najmanje sat vremena nakon buđenja. Tada prirodni nivo kortizola, koji vas prirodno budi, počne da se smanjuje.
„Naravno, mnogima ispijanje kafe predstavlja nezamenljivu rutinu i oni mogu sa time nastaviti, ali ako obrate pažnju na satnicu. To bi značilo da u prvih sat vremena nakon buđenja kafa ne dolazi u obzir. To je zato što, kada se probudimo, naši nivoi kortizola su na vrhuncu“, kaže Reks i dodaje:
„Kortizol, koji je često povezan sa stresom, povećava nivo budnosti. Dakle, konzumiranje kofeina dok je nivo kortizola već visok može da dovede do povećanja stresa ili čak sticanja tolerancije na kofein.“
Doktorka Lindi Brauning, psiholog i neuronaučnik upozorava da ukoliko imate problema sa spavanjem, poslednju šoljicu kafe popijete najkasnije u 14 časova.
„Pet do sedam sati nakon konzumiranja kafe, polovina ukupne količine kofeina koju ste uneli tog dana je još uvek u vašem sistemu. Dakle, zato je važno da ostavite vremena organizmu da preradi kofein, pre nego što zaspite“.
Koliko kofeina je preporučljivo piti na dnevnoj bazi?
Prema rečima stručnjaka, idealna količina je 400 miligrama kofeina, tačnije, četiri šoljice kafe. Trudnicama i dojiljama se preporučuje od 200 do 300 miligrama kafe dnevno.
I. S.