Zakon koji potresa Ukrajinu: Ograničavanje borbe protiv korupcije kao ozbiljan udar na demokratiju i evropsku budućnost

Zakon protiv korupcije – ili zakon protiv demokratije?
U jeku rata i geopolitičke neizvesnosti, predsednik Volodimir Zelenski je potpisao zakon koji značajno smanjuje nezavisnost ključnih antikorupcijskih institucija – Nacionalnog antikorupcijskog biroa Ukrajine (NABU) i Specijalizovanog antikorupcijskog tužilaštva (SAPO). Usvojeni amandmani daju širu kontrolu generalnom tužiocu – koji je, paradoksalno, politički imenovan od strane samog predsednika.
Ova odluka nije samo pravni presedan već direktan udar na demokratiju i evropske vrednosti, posebno u trenutku kada se Ukrajina kandiduje za članstvo u Evropskoj uniji i zavisi od milijardi evra zapadne pomoći. Reakcije EU su bile brze i oštre – Brisel je izrazio „duboku zabrinutost“, nazvavši ovaj potez „ozbiljnim korakom unazad“.
Građani Ukrajine – ponovo na ulicama
Hiljade građana okupilo se u Kijevu, Lavovu, Dnjepru i Odesi, noseći transparente „Veto na zakon“ i „Ukrajina nije Rusija“. Mnogi su ovu odluku uporedili sa zloglasnim „diktatorskim zakonima“ iz vremena Janukoviča 2014. godine. Nažalost, istorija se, izgleda, ponavlja – ovoga puta pod ratnim zakonom i bez objašnjenja.
Demonstranti nisu samo izrazili neslaganje, već i upozorili na gaženje uspomena na pale borce koji su dali živote za demokratiju, ne za kontrolisane institucije.
Zašto je ovo opasno – političko-ekonomska perspektiva
Kao političko-ekonomski analitičar, jasno je da se ovom odlukom šalje pogrešan signal međunarodnoj zajednici. EU uslovljava bilo kakvo proširenje vladavinom prava i nezavisnošću institucija. Smanjivanjem autonomije NABU i SAPO, Ukrajina rizikuje:
-
Gubitak međunarodnog poverenja – kredibilitet zemlje se ruši pred ključnim donatorima i kreditorima.
-
Otežano članstvo u EU – bez reformi u pravosuđu, pristupanje Uniji postaje gotovo nemoguće.
-
Opasnost od neregularne obnove nakon rata – kada dođe vreme rekonstrukcije zemlje, ko će garantovati da će milijarde evra pomoći biti upotrebljene transparentno?
Posebno zabrinjava što je ovakva odluka doneta dok je narod rastrzan ratom, dok vlada vanredno stanje i dok su građani ograničeni u svom političkom izražavanju. To stvara prostor za tiho urušavanje demokratskih normi.
Dugoročne posledice – svodiće se računi
Nakon što rat završi, Ukrajinu čeka period bolne rekonstukcije i svodjenja računa. Ukoliko se sada eliminišu institucije koje bi trebalo da spreče zloupotrebu međunarodne pomoći, postoji ozbiljan rizik da se zemlja suoči sa novom korupcijskom elitom – ovog puta pod maskom „ratnih zasluga“.
Građani koji su danas na ulicama ne brane samo NABU i SAPO – oni brane mogućnost da Ukrajina jednog dana postane funkcionalna, evropska država.
Ne možete izgraditi novu državu na starim greškama
Potez predsednika Zelenskog da potpiše ovakav zakon u jeku rata, bez konsultacije s javnošću i pod pritiskom parlamentarne većine, predstavlja opasno udaljavanje od Evrope, uprkos deklarativnom kursu ka Briselu. EU jasno kaže: bez nezavisnih institucija – nema članstva.
Za građane Ukrajine, poruka je jasna – borba se nastavlja, ne samo protiv spoljnog neprijatelja, već i za očuvanje unutrašnjih vrednosti zbog kojih su ustajali još od 2014.