Zabranjene tetovaže u kineskom fudbalu
TATU POPULARNOST U CELOM SVETU PREVAZILAZI ISTORIJSKE RAZLOGE
Pošto je svet odavno postao globalno selo moda i trendovi neverovatnom brzinom idu sa jednog na drugi kraj planete.
Tetovaža se u celom svetu praktikuje već hiljadama godina iz religijskih, simboličkih, odbrambenih, medicinskih ili praktičnih razloga. Različite društvene grupe, da ne kažem kaste, imale su različite pristupe ovoj praksi, ali danas je to postao modni detalj u najvećem delu sveta. Tetovaža može da bude lepa, ali i ružna ukoliko se preteruje, iako većina tetoviranih kažu da je to neka vrsta zavisnosti jer kad kreneš – nema kraja novim radovima.
Kineski fudbalski savez doneo je, za današnja merila ljudskih prava, sloboda i tome slično, najneobičniju odluku za 2021. godinu pošto je odlučio da tetovirani fudbaleri više neće moći da igraju za kineske klubove i reprezentaciju.
–Nema ugovora, nema reprezentacije, ako budu imali tetovaže. Oni koji ih imaju neka ih prekriju kako znaju jer u protivnom neće igrati. Fudbaleri moraju biti primer društvu, kao i ostali sportisti. Primer zdravog života, ponašanja, ali i pojavom moraju biti posebni i pozitivni – navode u Fudbalskom savezu Kine.
Situacija postaje ozbiljna za one koji žele da igraju u Kini. Iako nije precizirano pretpostavlja se da odluka važi i za strance. Fudbaleri su poznati po prepisivanju i kopiranju jednih drugih, a tetovaža je uobičajena koliko i kopačke koje nose tako da će uslediti neviđeno dovijanje za one koji su preterali sa tatuom, a žele da zarade pare u Kini.