Vođenja kroz izložbe u Centru za kulturu Grocka
Centar za kulturu Grocka – Rančićeva kuća u okviru manifestacije „Dani evropske baštine – Rute, mreže i veze“ organizuju kustoska voženja kroz izložbe „Artepakti“ „Rimskim putem i Carigradskim drumom do srpskog glamura“, 28. septembra u 12 časova.
Dobro došli u Rančićevu kuću na stručna kustoska vođenja izložbom ilustracija ARTEPAKTI umetnika Slavka Krunića i potom „Rimskim putem i Carigradskim drumom do srpskog glamura“ – sa Zoricom Atić, kustoskinjom i istoričarkom umetnosti i gošćom Smiljanom Popov, novinarkom i urednicom naučno-popularnog TV serijala „Beograd za početnike“.
Izložba „Artepakti“ Slavka Krunića u galeriji Rančićeve kuće predstavlja ilustracije koje su svoj put našle do brojnih knjiga i časopisa, bilborda, plakata, kozmetičkih brendova, omota albuma svetski poznatih izvođača… Slavko Krunić je diplomirao na Fakultetu likovnih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu. Izlagao je na četrdeset samostalnih i preko dvesta grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Od 2010. do 2015. godine radio je kao ilustrator za Politikin Zabavnik. Knjigu „Satirikone“ objavio je sa francuskom književnicom Elodi Pinel. Sa književnicom Mirjanom Ognjanović upriličio je tri knjige – „Uprava neukaljanih časti“ (Akademska knjiga), „Nesanica za dvoje“ (Booka) i „Mauzolej“ (Altanova), da bi četvrtu knjigu „Lažne bajke“ (Booka) realizovali zajedno sa piscem Davidom Albaharijem. Sa spisateljicom Sanjom Domazet priredio je knjigu „Male boginje“ (Službeni glasnik). Svoju monografiju „Mauzolej nesavršenstva“ (Unicorn) sa tekstom Bila Gulda, američkog muzičara i producenta, objavio je u Londonu. Ilustrovao je knjigu „Knjiga koje nema“ Đorđa Balaševića. Ilustrovao je katalog, plakat i bilbord opere „Verter“ Narodnog pozorišta u Beogradu, kao i plakat i bilbord za operu Seviljski berberin. Njegovi radovi se mogu naći na omotima muzičkih izdanja svetski poznatih izvođača, među kojima su: Edin Karamazov, The Toasters, Rotterdam ska jazz foundation, Superhiks, Deep Steady i Dr. Deadlock & Conga line. Slike mu se nalaze na ekskluzivnoj ambalaži kozmetike Vleshel Barcelona. Živi i radi u Beogradu i Novom Sadu. Izložba je dostupna za posetioce do 02. oktobra.
Vođenje znamenitostima varoši Grocke kraj Dunava obuhvatiće obilaske – čuvene Rančićeve kuće, Legata dr Aleksandra Kostića i ambijent Gročanske čaršije. Kustos ture je Zorica Atić, istoričarka umetnosti, sa gošćom-kustosom novinarkom Smiljanom Popov, autorkom serijala „Beograd za početnike“.
Uz obilje istorijskih detalja i zanimljivosti kustosko vođenje kulturnim dobrima Grocke, duž Rimskog puta i Carigradskog druma, obuhvata čuvenu Rančićevu kuću, Legat dr Aleksandra Kostića i ambijent Gročanske čaršije. Nakon obilaska Rančićeve kuće u kojoj tura počinje, priča o znamenitostima Grocke se nadalje odvija u pravcu Legata dr Aleksandra Kostića, srpskog polihistora i jednog osnivača Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koji je ostavio značajnog traga u nauci i kulturi Srbije, a u Grockoj na svom imanju otkrio značajan arheološki lokalitet i zaostavštinu darovao Opštini Grocka. Put se nastavlja u srce Gročanske čaršije – čuvene ambijentalne celine od velikog značaja za Srbiju, koja je u rangu Kosančićevog venca i starog jezgra Zemuna, i u kojoj ima najviše sačuvanih starih srpskih kuća u čitavom Beogradu. Pokraj spomenika Iliji Garašaninu – jedinstvenom u Srbiji, i skulpture Gročanke devojke koja dočekuje goste, biće reči i brojnim drugim interesantnim pojedinostima i znamenitostima.