Umesto na referendumu, deo opozicije 16. januara u šetnji za Olivera Ivanovića
Deo opozicije za 16. januar, umesto glasanja na referendumu za izmenu Ustava Srbije, najavljuje održavanje protestne šetnje, u znak sećanja na Olivera Ivanovića, lidera opozicione građanske incijative „Sloboda, demokratija, pravda“ sa Kosova i Metohije, koji je ubijen na taj dan, pre četiri godine, a njegova smrt još uvek nije rasvetljena.
Protestna šetnja za Olivera, kao i blokade zbog protivljenja referendumu, za deo predstavnika opozicije, koji su već najavili bojkot referenduma, predstavljaju bolji način da obeleže ovaj dan nego izlaskom na glasanje. Ima i onih koji kažu da ne treba povezivati ova dva događaja, kao i da će obeležiti godišnjicu smrti od ubistva Olivera u skladu sa željama njegove porodice.
Na društvenim mrežama ranije su se pojavili plakati sa likom ubijenog Olivera Ivanovića na kojima stoji da „16. januara nema referenduma! 16. januara je šetnja za Olivera Ivanovića“.
Ovu ideju podržao je i Janko Veselinović, predsednik Pokreta za preokret, koji za Danas naglašava da će ljudi iz Pokreta za preokret odati počast Oliveru protestnom šetnjom i paljenjem sveća, prema dogovoru sa ostatkom opozicije.
– Moje mišljenje je da je pravo mesto okupljanja ispred Predsedništva u podne, da pitamo šta je sa obećanjem o brzoj istrazi. I da naravno nakon toga prođemo pored RTS-a da pitamo zašto ćute i da na kraju ispred crkve svetog Marka zapalimo sveće, naglasio je Veselinović.
On podseća da su prošle četiri godine od ubistva Olivera Ivanovića kao i da je danas više nego jasno da je to bilo političko ubistvo.
„Ispostavilo se i da je to ubistvo poslednjeg hrabrog opozicionara i od autoriteta na KiM među Srbima, jer su nakon toga zatrli njegovu stranku i uništili preostalu opoziciju na toj teritoriji Srbije“, naglasio je Veselinović.
On dodaje da, sa druge strane, referendum koji se održava istog dana, za ovaj pokret i stranke sa kojima sarađuju – ne postoji.
„Vučić na sve načine radi da to glasanje ne bude, zbog malog odziva, nelegitimano. I zbog toga je upregao sve svoje konsiljere i somelijere, koji sa njim vino piju i služe mu u ovakvim situacijama. Sigurno da su za to adekvatno nagrađeni. Ima i onih koji stvarno misle da tog dana mogu da nešto urade. Ako su to političari njihova politička naivnost meri se tonama“, naglasio je on.
Miroslav Aleksić, potpredsednik Narodne stranke, ističe za Danas da podržava ideju o šetnji u znak sećanja na ubijenog političara, ali da to nema direktne veze sa referendumom.
„Svakako da treba održati šetnju za Olivera i podsetiti vlast da to političko ubistvo nije rešeno. Vučić, koji je obećavao da će ovaj slučaj biti rešen, koji je lično stao u zaštitu Milana Radoičića, danas više i ne pominje Olivera. Međutim, to nema direktne veze sa referendumom, koji je još jedna igra režima u nizu. Mislim da bi tog dana trebalo organizovati blokade i ne davati legitimitet tom procesu koji ima za cilj da cementira Vućićevo partijsko pravosuđe“, naglasio je on.
Protesti i šetnje za Olivera organizovani su u Beogradu i prethodnih godina kada su građani i deo opozicije slali poruku vlastima u Srbiji da moraju da istraže i kazne nalogodavce ubistva Olivera Ivanovića. Jedna od najupečatljivijih šetnji u znak sećanja na Olivera bila je ona održana tokom protesta „Jedan od pet miliona“ 2020. godine na drugu godišnjicu atentata, kada je nekoliko hiljada građana zapalilo sveće za Olivera u hramu Svetog Save na Vračaru.