Tribina „Velikanke srpske kulture“ u Galeriji 73
Tribina „Velikanke srpske kulture“ biće održana u petak, 29. novembra u 18.30 u Galeriji 73 na Banovom Brdu.
- Gošća: Ružica Opačić, istoričarka umetnosti, koautorka izložbe i projekta “Velikanke srpske kulture”
- Moderatorka: Smiljana Popov, autorka serijala “Beograd za početnike” i “Srbija za početnike”
Da li znate da je Milica Stojadinović Srpkinja bila prva srpska pesnikinja i ratna dopisnica, čuvena lepotica, čija je poezija ostavila utisak i na velikog Njegoša, a koju je Vuk Stefanović Karadžić zvao „moja kći iz Fruške”…
Da li znate da je Poleksija Todorović, ćerka Matije Bana, bila prva žena koja je oslikala jedan ikonostas i zajedno, četkicu pod četkicu, radila portrete sa svojim suprugom Stevom – on figuru, a ona detalje?
Da li znate da je Draga Ljočić bila prva žena doktor medicinskih nauka u Srbiji i četvrta u Evropi, prva žena upisana u beogradsku Veliku školu i prva žena koja je upisala fakultet u vreme kada su oni bili otvoreni samo za muškarce, a zbog zahteva da treba da ima istu platu, zauvek izgubila državnu službu?
Da li znate da je Beta Vukanović bila jedna od naših prvih karikaturistkinja, koja je sa suprugom Ristom pokrenula prvu slikarsku školu, a u Srbiju donela duh evropskog slikarstva i da je punih 75 godina drugovala sa četkicom, te ima status naše najdugovečnije i najplodnije umetnice?
Da li znate da je Milena Pavlović Barili izlagala rame uz rame sa Fridom Kalo i svojom umetnošću pokorila svet, dok je u svojoj zemlji bezuspešno tražila posao profesorke likovnog.
Da li znate da je čuvena Isidora Sekulić bila prva žena akademik u Srbiji, govorila 6 svetskih jezika, a koja je usled neopravdane kritike spalila započeto delo, koje je do dan-danas ostalo pod velom tajne.
Da li znate da je za raskoš i lepotu našeg glavnog grada bila zadužena Jelisaveta Načić, koja je kreirala zdanja upisana u večnost. Žena koja stoji iza raskošnog zdanja Crkve Aleksandra Nevskog, Osnovne škole “Kralj Petar Prvi” i kultnog stepeništa koje nas uvodi u magiju Kalemegdanskog parka? Zbog bitke za oslobođenje svih zarobljenih Srba posle Balkanskih ratova, proterana je u logor Nežider, u kome je upoznala i svoju najveću ljubav I u logoru rodila kćer. Njena želja za obrazovanjem bila je toliko jaka da je za nju potrošila sav svoj miraz.
Čućete o tragičnoj sudbini zaboravljene srpske slikarke Vidosave Kovačević, čija je stvaralačka nit prekinuta sa samo 24 godine, a za 8 godina stvaralačkog rada prešla je put od realizma do impresionizma i ekspresizma, ostavivši zaostavštinu koju mnogi umetnici ne ostvare za decenije rada. Jedan princ ju je ipak spasao od zaborava – bio je to gospodin, diplomata, vrsni ljubitelj umetnosti i kolekcionar Pavle Beljanski – mi bismo rekli, čuvar skrivenog blaga.
Čućete nezaboravne priče slikarke Ljubice Cuce Sokić o životu u Parizu u vreme kada su u njemu stvarali Brak, Pikaso, Matis … koja je stalno isticala kako Dorćol voli više od Pariza, ali i o dvorskoj dami kraljice Marije Karađorđević iz Jevremove ulice – Beli Pavlović i neraskidivom prijateljstvu umetnica koje su delile jedan čuveni atelje.
A sigurno niste znali da je Desanka Maksimović negodovala kada je čula da joj se podiže spomenik u svom rodnom gradu, pa su morali da joj objasne kako je ustvari posvećen poeziji, a samo ima njen lik.
Među velikankama o kojima razgovaramo na novoj tribini „Beograd za početnike“, a povodom aktuelne velike izložbe u Domu Jevrema Grujića, sa Ljubicom Opačić, koautorkom izložbe Smiljana Popov podsetiće na još brojne neustrašive žene koje koje su Srbiju, ali i sve nas danas, zadužile svojim radom i iznad svega dobročinstvom.
“Žena danas mora pratiti život naroda i čovečanstva, pratiti postanak pojedinih društvenih pitanja, literaturu, umetnost, politiku. Mi nismo nove žene, kako nas ljudi zovu, nismo ni stare, već stojimo na raskršću jednom zamišljene gledajući svuda unaokolo, ne bi li mogle ugledati put koji nas vodi željenoj meti”. Maga Magazinović, 1905, “Politika”