Stogodišnjica Laskarevljevog otkrića okuplja evropske geologe u Beogradu
Eminentni stručnjaci i istraživači iz cele Evrope, okupili su se u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, povodom stogodišnjice termina Paratetis, a u čast našeg akademika Vladimira Laskareva koji je ovaj naziv uveo u geološku nauku 1924. godine.
Paratetis je nekadašnje veliko epikontinentalno more koje se prostiralo na području današnje zapadne i centralne Evrope i Evroazije. To more je odavno nestalo i danas jedini pravi ostaci Paratetisa su Crno more i Kaspijsko jezero.
U okviru dvodnevnog Međunarodnog naučnog skupa „100 godina Paratetisa (Laskarev, 1924) – konceptualna istorija i savremeni izazovi” (30.09.-01.10.2024) govoriće vodeći evropski geolozi iz ove oblasti istraživanja, iz 16 zemalja. Učesnici skupa će sagledati stanje i dalje perspektive istraživanja Paratetisa sa različitih aspekata savremene geologije, istorije geologije kao i drugih oblasti geo-nauka.
– Vladimir Laskarev je poznat u evropskoj geologiji prvenstveno po Paratetisu. Međutim, on je ostavio mnogo veći trag u srpskoj geologiji i njegova je zaostavština velika. Između ostalog, bio je izvanredan terenski geolog sa profesionalnom licencom koju je stekao u Rusiji, i bio je lider u terenskom kartiranju neogenih i kvartarnih terena Srbije. Kao takav, okupio je tim saradnika/istraživača koji su kasnije postali naši vodeći kartirajući geolozi. Drugo, Laskarev je praktično prvi započeo ozbiljna istraživana lesnih naslaga Beograda i Vojvodine. Treće, započeo je i trasirao istraživanja krupne sisarske faune u Neogenu Srbije odnosno Kraljevini SHS i Jugoslaviji što je izuzetan doprinos našoj paleontologiji. Na kraju, ali isto tako važno, kao izuzetan erudita, privlačio je mlade ljude i studente, uticao na njihovu motivaciju i inspirisao ih za dalja istraživanja i posle završenih studija. Osim geološkog fakulteta, lik i delo V. Laskareva baštine i SANU, Srpsko geološko drustvo i Prirodnjački muzej u Beogradu, institucije u kojima je Laskarev dugo radio i ostavio dubok trag – rekao je Prof. Ljupko Rundić, Predsednik Organizacionog odbora konferencije.
Direktor Prirodnjačkog muzeja Slavko Spasić, koji je jedan od organizatora ovog značajnog skupa istakao je da je Laskarev svojim znanjem i predanošću obogatio tri značajne paleontološke zbirke Prirodnjačkog muzeja u Beogradu.
– Čak i u toku teških vremena, poput okupacije, ostao je posvećen očuvanju i sistematizaciji zbirki, što svedoči o njegovoj izuzetnoj posvećenosti i ljubavi prema nauci. Laskarev je imao i titulu počasnog kustosa našeg muzeja, što dodatno osvetljava njegovu izuzetnu ulogu u razvoju muzejske prakse i očuvanju prirodnih dobara – rekao je Spasić.
Termin Paratetis je zvanično promovisao naš akademik Vladimir D. Laskarev 10. aprila 1924. godine. Nakon više od jednog veka, i pored snažnog razvoja geoloških disciplina, ovaj termin i dalje se široko koristi u naučnim i privrednim istraživanjima u Srbiji i celoj Evropi. Osim što je značajan za tektono-stratigrafska geološka istraživanja i paleogeografiju srednje i jugoistočne Evrope, nekadašnje veliko more Paratetis ostavilo je brojne dokaze o svom postojanju — od različitih stena i sedimenata do fosilnih organizama i mineralnih sirovina, uključujući ugljovodonike.
Opšti scenario razvoja Paratetisa može se primeniti i na prostor Srbije, uz određene specifičnosti koje su vezane za njegove faze tokom mlađeg miocena i pliocena. Radovi Vladimira Laskareva značajno su uticali na istraživanje neogena u Srbiji, doprinoseći širenju ukupnih istraživanja ove oblasti nakon Drugog svetskog rata. Time su postavljeni čvrsti temelji i za primenjena geološka istraživanja.