SPORAZUM EU I KINE: DIPLOMATIJA EKONOMSKE RAVNOTEŽE

Današnji susret lidera Evropske unije i Narodne Republike Kine u Pekingu, povodom obeležavanja 50 godina diplomatskih odnosa, donosi novu dinamiku u trgovinskim i političkim odnosima između dva globalna aktera. Kineski predsednik Si Đinping dočekao je predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen i predsedavajućeg Evropskog saveta Antonija Costu, uz jasan signal da su obe strane zainteresovane za stabilizaciju i redefinisanje trgovinskih odnosa.
Sporazum koji se nalazi u fokusu razgovora odnosi se na liberalizaciju investicija, veću transparentnost carinskih procedura, ali i zajedničku saradnju u sektorima zelene energije, digitalizacije i bezbednosti lanaca snabdevanja. Cilj EU je da smanji zavisnost od kineskih sirovina i tehnologije, dok Kina traži veći pristup evropskom tržištu za svoje električne automobile i infrastrukturu za punjenje.
U pozadini svega nalazi se sve veći pritisak SAD-a na evropske partnere da ograniče saradnju s Kinom, što EU pokušava da izbalansira politikom „strateške autonomije“. Ovaj susret je više od formalne proslave jubileja – on je test evropske samostalnosti i kineske fleksibilnosti u promenjenoj globalnoj geopolitičkoj areni.
Predviđeni mehanizmi nadzora sprovođenja sporazuma, kao i osnivanje zajedničkih tela za tehnološki dijalog, predstavljaju važan korak ka smanjenju tenzija i sprečavanju ekonomskih ratova. Iako još uvek postoje nesuglasice po pitanjima subvencija i standarda, današnji sastanak pokazuje da i Brisel i Peking shvataju nužnost koordinacije i uzajamnog interesa.
Ukoliko se obe strane budu držale dogovorenih smernica, ovaj sporazum može postati temelj za novu eru ekonomske saradnje, bazirane na reciprocitetu, stabilnosti i zelenoj tranziciji evropskog i kineskog privrednog sistema.