Rad od kuće smanjio troškove korišćenja resursa 20 odsto
Rad od kuće smanjio je troškove korišćenja raznih resursa najmanje za oko 20 odsto procenjeno je na onlajn radionici na temu „Digitalizacija kao podrška održivom razvoju“.
Vreme provedeno na sastancima korišćenjem onlajn platformi već sada je smanjeno za čak 50 odsto.
Nikola Marković, koordinator radne grupe Nacionalnog konventa o EU koja prati poglavlje 10 – Informaciono društvo i mediji ističe da je digitalizacija jedan od najmoćnijih faktora podrške održivom razvoju. Razlog je to što digitalizacija štedi mnoge resurse i naglašava važnost afirmisanja pozitivnih efekata primene savremenih IKT, posebno u uslovima pandemije korona virusa.
–Kroz digitalizaciju se obavlja transformacija poslovanja i na taj način se ostvaruju određene uštede i pogodnosti – rekao je Marković.
Elektronska trgovina kao jeftiniji vid trgovina, je u prošloj godini doživela rast od skoro 100 odsto. Marković je naveo je da je 2019. u Srbiji vrednost e-trgovine iznosila 17 milijardi dinara, a 2020. godine 33 milijade što je, kaže, skoro duplo više. Rekao je i da elektronsko plaćanje smanjuje troškove, kao i rad na daljinu.
On, ipak, navodi da se istovremeno postavlja i pitanje neželjenih efekata korišćenja IKT, poput gubitka kontakta sa ljudima, bezbednosti aplikacija za rad od kuće, kao i pomešanog radnog vremena i vremena za odmor.
–To su sve pitanja koja zaslužuju odgovor, i neka od njih moraće da se regulišu propisima – rekao je Marković i naveo važnost usvajanja staregije održivog razvoja.
(RTV)