Peter Stano: „Nema sankcija, EU je uvela mere protiv Kosova, Kurti nije uspeo da preduzme korake za deeskalaciju“
Portparol EU Peter Stano izjavio je na konferenciji za medije da Brisel uvodi restriktivne mere protiv Kosova, bazirane na jasnim pravnim osnovama i da su neke odmah primenjene, ali i da se o sledećim koracima i dodatnim merama raspravlja.
Stano je naveo da su uvedene mere protiv Kosova privremene i da se mogu ukinuti.
„Nema sankcija, nego EU usvaja restriktivne mere bazirane na jasnim pravnim osnovama definisane od strane članica posle dugačkog procesa rasprava. Nema sankcija protiv Kosova već ima serija mera ili predloga za seriju mera, i neke su odmah primenjene i o nekim se dalje raspravlja, i članice će raspravljati i odlučivati o tome idemo li na sledeći korak. Spektar mera je relativno širok, ali one se mogu opozvati i privremene su i uvodiće se u skladu sa razvojem situacije na terenu“, kaže Stano.
Na pitanje o lokalnim izborima održanim 23. aprila u četiri opštine na severu Kosova, Stano je rekao da je na njima izlaznost bila „veoma, veoma niska, kao i da nisu doneli potrebno rešenje situacije.
„Oni su samo doprineli novoj eskalaciji nasilja. Imamo erupciju tenzija i nasilja. Ima toliko problema i izazova. Pokušavamo da pomognemo da se prevaziđe kriza“, rekao je Stano.
Stano je naveo da su tokom prethodnih dana imali veoma intenzivne kontakte na najvišem nivou između Evropske unije i partnera sa obe strane, kako bi se pronašao način da se izađe iz statusa kvo na Kosovu, jer kako navodi „opet imamo situaciju, koja nam pokazuje da nema deeskalacije“.
„Rekli smo status kvo mora biti završen, moramo izaći iz krize i nastaviti proces smirivanje situacije na severu Kosova. Ponavljamo pozive premijeru Kurtiju koji u ovom slučaju nije uspeo da preduzme korake za deekalaciju sukoba“, rekao je Stano.
On je dodao da će se nastaviti diplomatske aktivnosti Evropske unije i da su 27 članica EU pripremile restriktivne mere, koje će biti primenjene i i koje će dati efekte u odnosu na Kosovo.
„I dalje očekujemo od premijere Kurtija da primeni korake kako bi odmah došlo do deeskalacije sukoba, a ukoliko do toga ne dođe posledice će biti suspendovanje kontakata na visokom nivou“, rekao je Stano.
Stano je izjavi da se pažljivo posmatra kako se se Srbija usklađuje sa zahtevima za deeskalaciju situacije na severu, u skladu sa zahtevima EU od 3. juna i naveo da je „ona preduzela mere“ u tom pravcu.
Stano je na konferenciji za medije u Briselu naveo i da je o ovome bilo reči i na razgovorima specijalnog izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka i izaslanika SAD za Zapadni Balkan u Beogradu i i istakao da je već konstatovano da je „Srbija započela sa delimičnim povlačenjem svojih snaga“ sa administrativne linije.
„To je korak napred ka deeskalaciji“, naveo je Stano.
„Mi smo spremni da preduzmemo mere ako vidimo da Srbija nije usaglasila svoje korake za deeskalaciju. U ovom kontekstu moramo da kažemo da je Srbija preduzela mere za deeskalaciju. Ako 27 zemalja članica zaključe da Srbija ne radi na deeskalaciji, onda ćemo razgovarati i o merama protiv Srbije. EU je objektivan posrednik koji ima samo jedan cilj, da dovede obe strane ponovo u situaciju da možemo da se pozabavimo ključnim stvarima, a to je normalizacija, ne eskalacija i krizni menadžment“, rekao je Stano.
Stano je prokomentarisao i izjave glavnog pregovarača Prištine Besnika Bisljima da je Lajčak napustio ulogu posrednika i da nije nepristrastan u dijalogu.
„Specijalni izaslanik EU u dijalogu je imenovan od strane 27 država članica. I zato u potpunosti odbacujemo primedbe da bi mogao biti pristrasan. On radi svoj posao u ime i sa mandatom 27 država članica EU. On radi u ime visokog predstavnika. EU nije pristrasna, ona je objektivan posrednik, zato ulažemo toliko vremena i energije u posredovanje dijalogom i da pomognemo obema stranama, da uprkos stavoima i pristupima različitim pitanjima poslednjih godina, meseci i nedelja, dođu do neophodnog konsenzusa i pronalaženja evropskog rešenja za njihove probleme“, rekao je Stano.
I. S.