Pensilvanija poništila rezultate transrodne plivačice

Nova pravila menjaju univerzitetski sport
Univerzitet Pensilvanija saopštio je da će poništiti sve sportske rezultate i rekorde koje je postigla transrodna plivačica Lia Tomas, uz izvinjenje plivačicama koje su, kako se navodi, bile dovedene u neravnopravan položaj njenim učešćem na takmičenjima.
Ova odluka je deo nagodbe sa američkim Ministarstvom obrazovanja i rezultat je višemesečne federalne istrage, tokom koje je zaključeno da je univerzitet prekršio Zakon IX, propis koji zabranjuje diskriminaciju na osnovu pola. Iako je Tomasu bilo omogućeno da se takmiči u ženskoj konkurenciji, nova tumačenja zakona sada insistiraju na biološkom polu kao osnovi za učešće u sportu.
U okviru dogovora, Univerzitet je pristao da vrati sve medalje, titule i priznanja plivačicama koje su ih izgubile tokom sezone kada je Tomas nastupala, a svaka od njih dobiće i zvanično izvinjenje.
Univerzitet se obavezao da ubuduće neće dozvoljavati muškarcima takmičenje u ženskim sportovima, kao ni korišćenje ženskih svlačionica i objekata, oslanjajući se ubuduće isključivo na biološku definiciju pola.
Lia Tomas je 2022. godine postala prva otvoreno transrodna sportistkinja koja je osvojila NCAA titulu u prvoj diviziji, pobedivši u disciplini 450 metara slobodno. Pre toga je tri godine plivala za muški tim istog univerziteta, a u ženskoj konkurenciji se takmičila samo jednu sezonu, tokom koje je zabeležila brojne uspehe.
Ova odluka dolazi u trenutku kada američka administracija sprovodi kampanju u cilju zabrane nastupa transrodnih osoba u ženskim sportovima.
Ministarstvo obrazovanja zapretilo je uskraćivanjem federalnih sredstava, vrednih 175 miliona dolara, ukoliko se univerzitet ne uskladi sa novim pravilima.
NCAA je ranije dozvoljavala učešće transrodnim sportistima uz ispunjavanje određenih uslova poput hormonske terapije, ali su ta pravila u međuvremenu znatno pooštrena. Najnovije uredbe zahtevaju strogu kategorizaciju sportista po biološkom polu.
Ministarka obrazovanja Linda MekMahon pozdravila je ovu odluku, nazvavši je „velikom pobedom za žene i devojke“ ne samo na Univerzitetu Pensilvanija, već i širom Sjedinjenih Država.