Pala presuda za ŠPIJUNAŽU!
Viši sud u Beogradu osudio je nekadašnjeg načelnika Generalštaba, penzionisanog generala Momčila Perišića na tri godine zatvora zbog špijunaže, odnosno odavanja tajnih podataka službeniku ambasade SAD u Beogradu Džonu Nejboru.
Pored Perišića, osuđeni su i Miodrag Sekulić i Vladan Vlajković na po godinu i po dana zatvora zbog odavanja vojne tajne.
Sudija je tokom čitanja presude rekla da je Perišić kriv jer je 14. marta 2002. godine u restoranu „Šarić” na Ibarskoj magistrali predao tajne vojne podatke Nejboru, koji su kod njega kasnije pronađeni.
U pitanju su vojni podaci i dokumenta o bezbednosti SRJ, Kosova i Metohije…
U Perišićevom kabinetu u Vladi Srbije pronađeni su takođe i diskovi sa poverljivim vojnim podacima, na kojima su bili snimljeni sastanci kolegijuma Načelnika Generalštaba tokom 1999. godine. Perišić je u vreme hapšenja 2002. godine bio potpredsednik vlade.
Ovo je prva prvostepena presuda u ovom slučaju, nakon više od 18 godina od pokretanja postupka 2002. godine. Na nju i odbrana i tužilaštvo imaju pravo da ulože žalbu Apelacionom sudu u Beogradu. Iako se kompletno suđenje odvijalo bez prisustva javnosti radi zaštite vojnih i državnih tajni, presuda je javno danas objavljena u zgradi Specijalnog suda.
Perišić je prusustvovao objavi presude, nakon čega je dao kratku izjavu novinarima u kojoj je poručio da će se boriti da odbrani svoju čast, kao što se borio za odbranu svoje zemlje i na frontu i u Hagu.
Inače, sud je javnost isključio na početku suđenja na zahtev tužilaštva a radi čuvanja tajnosti podataka, iako se odbrana optuženih tome protivila. Postupak za „špijunsku aferu” pokrenulo je nekadašnje vojno pravosuđe u martu 2002. godine, ali se Perišić tada pozvao na poslanički imunitet. Ponovo je aktiviran 2004, ali je već naredne godine prekinut zbog Perišićevog odlaska u Haški tribunal, gde mu je suđeno za ratne zločine, što je okončano 2013. godine oslobađajućom presudom.
Postupak za špijunažu je ponovo aktiviran 2014. godine. Perišić je uhapšen 14. marta 2002. u restoranu na periferiji Beograda, pod sumnjom za „odavanje poverljivih informacija američkom obaveštajcu Džonu Nejboru”, koji se tada pozvao na diplomatski imunitet.
Postupak je prvobitno vođen pred vojnim pravosuđem, koje je u međuvremenu ukinuto i sada je pred krivičnim odeljenjem Višeg suda u Beogradu.
(Izvor: Tanjug)