Otvaranje izložbe „Resilience Threads“ 28. novembra
Izložbe Jonasa Sestakresne “Resilience Threads“ će biti otvorena u četvratk 28. novembra u 19 časova u Maloj galeriji SKCNS-a.
Autor izložbe “Resilience Threads” je Jonas Sestakresna, a istraživački tim čine: Ivona Tomić, Joseph Lamont, Marija Vuletić.
U Indoneziji, tehnike tkanja u Istočnoj Sumbi, posebno ikat tehnika, predstavljaju važan deo kulture ovog regiona. Tokom kolonijalnog perioda, tkači su počeli da uključuju nove šare i materijale, mešajući tradicionalni dizajn sa uticajima koji su stigli sa kolonijalizmom. Ova praksa pokazuje kako su tkači iz Istočne Sumbe odgovorili na pritiske kolonijalnog doba i prilagodili svoje tradicije uticajima tog perioda. Integrisanjem stranih elemenata u svoje radove, tkači su sačuvali svoj kulturni identitet i istovremeno inovirali svoj zanat.
Izložba istražuje otpornost i kreativnost tkača iz Istočne Sumbe u kontekstu kolonijalizma, kroz seriju umetničkih video radova stvorenih uz pomoć jezika node-based vizuelnog programiranja i asistencije veštačke inteligencije. Svaki rad vizuelno interpretira transformaciju i priče iza odabranih tekstila. Svaki tekstil će biti predstavljen kroz dva video rada, koji prikazuju tradicionalne motive isprepletene sa kolonijalnim uticajima. Ovi vizuali će biti praćeni audio snimcima tradicionalnih pesama povezanih sa procesima tkanja u Istočnoj Sumbi.
Jonas Sestakresna je multimedijalni umetnik i pozorišni reditelj iz Indonezije, koji trenutno živi i radi na relaciji između Hrvatske i Indonezije. Njegov rad istražuje teme otuđenja, ksenoarheologije, ekološke svesti, rituala i tradicionalnog nasleđa. Sa praksom koja obuhvata audio-vizuelnu umetnost, performans i instalacije, Jonas istražuje spojeve drevnih tradicija i savremenog života, preispitujući kulturne narative. Njegovi trenutni projekti, poput Prehistoric Soul i Akar-Akar Austronesia, bave se austronezijskim kulturnim nasleđem, povezujući istorijske korene sa modernim perspektivama kroz interdisciplinarnu saradnju.
Izložba će moći da se pogleda do 17. decembra u Maloj galeriji, radnim danima od 10 do 15 časova. Oni koji žele da posete izložbu van navedenog termina dobrodošli su uz prethodnu najavu koju treba da pošalju dan ranije putem imejl adrese: [email protected].