Ofsajd kroz istoriju

Kako je pravilo oblikovalo savremeni fudbal
Pravilo ofsajda predstavlja jedan od temelja modernog fudbala i deo je izvornih „Pravila igre“ usvojenih još u oktobru 1863. godine.
Inspiracija za njegovo uvođenje potekla je iz ranijih pravila sa Univerziteta Kembridž iz 1838. i tzv. Šefildskih pravila iz 1858, koja su sama nasledila elemente iz engleske verzije hurlinga – grube igre nalik ragbiju, igrane sa teškom srebrnom loptom.
U tim ranim varijantama fudbala, zabrana dodavanja lopte unapred imala je zaštitnu funkciju – štitila je napadače od žestokih startova defanzivaca.
Osnovna zamisao tvoraca ovog pravila bila je da se spreči situacija u kojoj bi napadači konstantno stajali ispred gola i čekali pas, čime bi igra izgubila na dinamici i taktici.
Isprva je svaki pas unapred bio zabranjen, ali je tokom godina pravilo evoluiralo. U današnjoj formi, ofsajd se dosuđuje kada se napadač, u trenutku dodavanja, nalazi bliže golu od lopte i pretposlednjeg protivničkog igrača.
Zanimljivo je da su u škotskim kupovima tokom sezone 1973/74 eksperimentisali s pravilom po kojem ofsajd ne važi sve do linije kaznenog prostora.
Taj predlog je kasnije oživeo Marko van Basten, legendarni napadač, ali je naišao na snažno protivljenje, naročito od strane Arsena Vengera, koji je tada rekao da je ofsajd „primer kolektivne inteligencije“ i ključan za ravnotežu u igri.
Arsen Venger, u ulozi direktora globalnog razvoja u FIFA-i, već duže vreme izražava zabrinutost zbog sve veće zavisnosti fudbala od tehnologije.
Prema njegovom mišljenju, korišćenje video-snimaka iz više uglova često ne pomaže sudijama, već ih dodatno zbunjuje, što povećava rizik od pogrešnih odluka.
Venger je posebno kritikovao sudiju Šimona Marčinjaka zbog odluke da dosudi jedanaesterac za Inter u revanš meču protiv Barselone, ističući da usporeni snimci mogu da iskrive stvarnu sliku situacije.
– Ne mogu procene da se donose gledanjem usporenog snimka. To često daje lažnu sliku, sudije tako ne vide mnoge činioce koji su doveli do određene situacije. Sudije moraju da imaju kriterijum i kompetenciju za donošenje odluke – poručio je Venger.