Nova generacija dirigenata domaće umetničke scene uz Simfonijski orkestar RTS-a!

Po prvi put u dugoj istoriji kao jedne od najstarijih visokoškolskih institucija (osnovane 1937. godine) Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu, u saradnji sa Muzičkom produkcijom i Simfonijskim orkestrom RTS-a, predstavlja novu generaciju studenata dirigovanja!
U utorak 13. maja od 20 časova u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine uz Simfonijski orkestar RTS-a nastupiće: Jelica Čukarić, Bojan Stojčević, Aleksandar Gutić i Vuk Wolkov-Popović. Na programu su bajkovite svite iz baleta Petra Iljiča Čajkovskog, kao i uvertira-fantazija „Romeo i Julija“. Ulaznice su u prodaji na blagajni Kolarčeve zadužbine i putem sajta: visit-serbia.online!
Jelica Čukarić (2002) je studentkinja četvrte godine Odseka za dirigovanje u klasi prof. Bojana Suđića. Osnivač je i dirigentkinja Omladinskog mešovitog hora „Simonida” sa kojim je ostvarila prve nagrade na brojnim takmičenjima i festivalima u zemlji i regionu, od kojih se posebno izdvaja nagrada na 56. Mokranjčevim danima za najmuzikalniji ansambl festivala i najperspektivnijeg mladog dirigenta. Tokom 2023. godine ona osniva i Simfonijski orkestar studenata Srbije koji u najvećem broju čine studenti Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu i Akademije umetnosti u Novom Sadu. Dobitnica je Svetosavske nagrade, mnogih prvih nagrada na republičkim i međunarodnim takmičenjima, kao i Pohvalnice Nj.K.V. Princa Aleksandra Karađorđevića za izuzetne uspehe u školovanju.
Aleksandar Gutić (2001) diplomirao je dirigovanje u klasi prof. Bojana Suđića. Dirigovao je horom crkve Svetih apostola Petra i Pavla u Kotežu. U okviru festivala „Koma“ sarađivao je sa orkestrom Gudači Svetog Đorđa. Kao polaznik Pehlivanian operske akademije dirigovao je izvođenjima opera Travijata (Đ. Verdij) i Boemi (Đ. Pučini) u saradnji sa Slovenačkim festivalskim orkestrom i umetnicima iz raznih krajeva sveta. Član je operskog studija Narodnog pozorišta u Beogradu. Sa ansamblom opere gostuje u zagrebačkom HNK, u izvođenju Simona Bokanegre. U januaru 2025. godine debitovao je sa orkestrom i ansamblom Opere Narodnog pozorišta u Rosinijevoj operi Seviljski berberin.
Vuk Wolkov-Popović (2000) osnovne studije dirigovanja završio je u klasi profesorke Biljane Radovanović Brkanović, a trenutno je student Master akademskih studija dirigovanja na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Od 2021 do 2023. godine, učestvovao je na međunarodnom projektu Muzičko opersko teatarske organizacije: Opera: Past, Present, Perfect. Osivač je Beogradskog Orkestra Mladih – BEOM sa kojim je na poziv Ruske koncertne agencije pod umetničkim vođstvom Jurija Bašmeta nastupio na drugom Svetskom festivalu omladinskih simfonijskih orkestara u okviru tribine-festivala Teritorija budućnosti – Moskva 2030, na otvorenoj sceni koncertne dvorane Zaryadye. U okviru festivala KoMA dirigovao je Ansmablom Metamorfozis. Naznačajniji angažman, do sada, mu je saradnja sa Beogradskom filharmonijom, koja traje od oktobra 2022. do danas. U Sali Beogradske filharmonije dirigovao je dečije koncerte Zdravo mi smo orkestar, Nacrtani orkestar i Koncerte za bebe. Bio je asistent dirigenta maestru Gabrielu Feltzu na koncertnom izvođenju opere Tristan i Izolda.
Bojan Stojčević (2002) je student završne godine dirigovanja na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi prof. Biljane Radovanović Brkanović. Sarađivao je sa orkestrima UAMO „Stanislav Binički“ i RTS-a, sa horovima Hrama Svetog Save i asistent je dirigenta Akademskog hora „Obilić“. Od februara 2024. dirigent je Prvog beogradskog pevačkog društva, sa kojim nastupa na domaćim i međunarodnim festivalima.