Monografija “Milić od Mačve – srpski barbarogenije” predstavljena u Narodnom muzeju u Beogradu
Jedan od najpoznatijih i najplodnijih srpskih slikara poznat je po svojoj jedinstvenoj kombinaciji nadrealizma, simbolike i dubokog nacionalnog osećanja
Izdavačka kuća Klett predstavila je monografiju Olivera Tomića “Milić od Mačve – srpski barbarogenije”, posvećenu srpskom slikaru Miliću Stankoviću (1934-2000), pred brojnim poštovaocima umetnosti u Narodnom muzeju u Beogradu.
Direktorka Kletta, Gordana Knežević Orlić, izrazila je zadovoljstvo povodom predstavljanja monografije u trenutku kada ta izdavačka kuća obeležava 20 godina postojanja.
– Milićev rad obogatio je svet bojom, oblicima i emocijama. Njegovo stvaralaštvo govori univerzalnim jezikom lepote i kreativnosti. Ova knjiga nije samo zbir njegovih dela, već iintrospektivan pogled, umetnički put misli i inspiracije – ocenila je Knežević Orlić.
Tomić je istakao da je umetnik Milić od Mačve jedinstvena pojava u srpskom i jugoslovenskom slikarstvu i “retka zver” na evropskoj sceni svog vremena.
– Po čemu je on to osoben i kakve je prirode njegova autentičnost pokušao sam da opišem u knjizi koja je pred vama. Ona je bogato ilustrovana, a tekst sažet. Što pažljivije se posmatraju njegove slike, to se više upoznaje sam Milić – ocenio je autor.
Direktor razvoja Kletta Ivan Perić je istakao da je Tomić napisao monografiju na “jasan, precizan i stručan” način.
– Monografiji smo želeli da pristupimo tako da prvi deo bude tekst, a da drugi čine reprodukcije dela. Pored toga, trudili smo se da bude i hronološki, ali i tematski – objasnio je Perić.
Stankovićeva ćerka Simonida Stanković je naglasila da je objavljena publikacija “divovska i kolosalna” i zahvalila sestri Jeleni Stanković bez koje “monografije ne bi bilo”.
– Milićeva umetnost i njegov značaj ima svaki čovek koji je celovit, koji je ritualan i ukorenjen, a istovremeno teži kroz vertikalu, ka onom najvišem – ocenila je Stanković.
Izdavačka kuća Klett dugi niz godina prepoznata je kao obrazovni izdavač koji je posvećen uvođenjem inovacija u obrazovni proces i to kroz pripremu izuzetnih štampanih, ali i multimedijalnih udžbenika i nastavnih sredstava, kao i kroz kvalitetne projekte koji na različite načine podržavaju obrazovanje.
Milić od Mačve je svojim jedinstvenim stilom, koji spaja nadrealizam, simboliku i nacionalne motive, ostavio neizbrisiv trag u istoriji srpske umetnosti, a publikacija osvetljava život i delo ovog umetnika, ističući njegov uticaj na kulturnu scenu i duboku vezu sa korenima iz Mačve, koji su mu bili stalna inspiracija.
Jedan od najpoznatijih i najplodnijih srpskih slikara poznat je po svojoj jedinstvenoj kombinaciji nadrealizma, simbolike i dubokog nacionalnog osećanja, koje je prožimalo njegova dela. Kroz monografiju “Milić od Mačve – srpski barbarogenije”, publici se otkrivaju istorijske, kulturne i mitološke teme, a svako njegovo delo zahteva duboko promišljanje i učešće posmatrača.
Autor knjige, Oliver Tomić, osvetljava ne samo životni put umetnika, već i razvoj njegove umetničke misli, počevši od detinjstva u Mačvi, preko njegovog umetničkog uspona u zemlji, pa sve do međunarodnih uspeha. Tomić, takođe, ističe značaj Milićeve povezanosti sa Medialom, umetničkom grupom koja je istraživala figuraciju i fantastiku.
Publikacija “Milić od Mačve – srpski barbarogenije” namenjena je svim ljubiteljima umetnosti koji žele dublje da upoznaju stvaralaštvo umetnika i njegov neprocenjiv doprinos srpskoj kulturi.