MMF i Srbija postigli dogovor o ekonomskoj stabilnosti – šta to znači za građane?

Međunarodni monetarni fond (MMF) i Vlada Srbije postigli su dogovor o prvoj reviziji trogodišnjeg aranžmana u okviru instrumenta za koordinaciju politika (PCI). Ovaj dogovor potvrđuje da Srbija sprovodi odgovorne fiskalne politike i da se nalazi na putu ekonomske stabilnosti.
Aranžman sa MMF-om ne uključuje direktno finansiranje, ali omogućava Srbiji lakši pristup međunarodnim tržištima kapitala i uliva poverenje investitorima. U dogovoru se ističe potreba za fiskalnom disciplinom, što znači da se deficit državnog budžeta mora održavati ispod 3 % BDP-a godišnje.
Za običnog građanina, ovaj sporazum donosi nekoliko važnih implikacija. Pre svega, kontrolisani budžet sprečava nagla povećanja poreza i zaduživanja države, što bi se moglo direktno odraziti na životni standard. Održiva javna potrošnja omogućava veću stabilnost cena, sigurnost plata u javnom sektoru i redovno isplaćivanje penzija.
Takođe, ovakav signal MMF-a može privući strane investicije, što bi otvorilo nova radna mesta i pospešilo ekonomski rast. Ipak, MMF upozorava i na rizike – pre svega sporu implementaciju reformi u javnim preduzećima i visoku zavisnost od energetskog uvoza.
U narednom periodu, pažnja će biti usmerena na reforme u EPS-u i Srbijagasu, kao i unapređenje poreske administracije. Ako vlada ispuni zahteve MMF-a, Srbija može očekivati dodatnu podršku i veću otpornost na globalne ekonomske šokove.
Građani bi trebalo da prate kako se budžetski novac troši i da zahtevaju veću transparentnost – jer odgovorna ekonomska politika ne znači mnogo ako ne postoji poverenje u institucije.