Ministarstvo poljoprivrede Srbije: Premije za mleko za četvrti kvartal 2024. biće isplaćene do sredine maja

U Ministarstvu poljoprivrede je održan sastanak sa predstavnicima više udruženja proizvođača mleka i odgajivača goveda, saopštilo je ovo ministarstvo
Kako se navodi u saopštenju, na sastanku se analiziralo sprovođenje Sporazuma o međusobnoj saradnji u oblasti poljoprivrede između resornog ministarstva i ovih udruženja.
Na sastanku na kom su prisustvovali ministar poljoprivrede u tehničkom mandatu Aleksandar Martinović, savetnik predsednika Republike Srbije za poljoprivredu prof. dr Dragan Glamočić, šef kabineta predsednika Vlade Srbije u tehničkom mandatu Ana Lekić i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, navodi se u saopštenju, ocenjeno je da je u 2025. godini registrovano više od 7.000 novih poljoprivrednih gazdinstava, te da je podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji bilo omogućeno i korisnicima za gazdinstva, koja se nalaze u procesu registracije, kao i za parcele, koje se nalaze u procesu provere, kako bi se što veći broj poljoprivrednika prijavio za subvencije.
Kako je istaknuto, korisnici koji su podneli zahteve za podsticaje po hektaru za tekuću godinu mogu da očekuju rešenja u svojim eSandučićima već od danas, a svi uredno podneti zahtevi biće isplaćeni u najkraćem mogućem roku.
Govoreći o premijama za mleko, Martinović je naglasio da je administrativna obrada svih uredno podnetih zahteva za treći kvartal završena i da su isplaćena sva pravosnažna rešenja, dok je obrada zahteva za četvrti kvartal premije za mleko u toku i da se očekuje da će isplata biti realizovana do sredine maja za sve uredno podnete zahteve.
Takođe, prema rečima ministra Martinovića, dogovoreno je da će dve velike mlekare, kompanija Imlek iz Beograda i mlekara Dr Milk iz Uba, u narednom periodu nastaviti da otkupljuju viškove mleka, koji su se pojavili na tržištu.
U razgovoru je predočeno da je ispunjena tačka sporazuma, koja se odnosi na isplatu dodatnih 100.000 dinara za krave prvotelke svim poljoprivrednim proizvođačima koji su se u aprilu 2024. godine prijavili na Javni poziv za podsticaje za kvalitetne priplodne krave. Istakavši da su podsticaji u stočarstvu u Srbiji trenutno najveći u Evropi, posebno kada je reč o govedarskoj proizvodnji, ministar je najavio da će u aprilu ove godine biti raspisana još dva javna poziva, i to Javni poziv za subvencije za tov junadi, svinja, jagnjadi i jaradi i Javni poziv za subvencije za kvalitetna priplodna grla, uz podsećanje na to da će podsticaji za kvalitetne priplodne mlečne krave i kvalitetne priplodne tovne krave od 2025. godine biti povećani na 55.000 dinara po grlu.