Ministarstvo kulture će nastaviti da ulaže očuvanje kultirnog blaga Deževske doline

Ministar kulture u tehničkom mandatu Nikola Selaković obišao je danas, u okviru posete Novom Pazara, zavetni Hram Svetom Savi, kao i lokalitet gde je nekada bila dvorska crkva Nemanjića iz prve polovine 13. veka u Deževi. Tom prilikom poručio je da će ministarstvo pomoći izgradnju novog zvonika i vizitorskog centara, kao i da će nastaviti da ulaže u razvoj Deževske doline.
Selaković je, takođe, nakon razgovora sa sveštenikom Hrama Ivanom Jeremićem i predstavnicima lokalne samouprave, istakao da bi Vladi Srbije trebalo predložiti da, u okviru obeležavanja 850 godišnjice rođenja Svetoga Save, Deževska dolina i okolna sela dobiju osnovnu infrastrukturu koja će olakšati život lokalnom stanovništvu, ali i omogućiti da što veći broj zainteresovani turista i poklonika obiđu ove krajeve.
„Ministarstvo kulture poklanja i poklanjaće veliku paznju ovom kraju u narednom periodu i to će biti ne samo manastiri već i Dežava. Potrebno je sagraditi zvonik, vizitorski centar. Sve je veći broj poklonika dece i ljudi koji žele da vide gde je Sveti Sava rođen, gde su srpski kraljevi održavali sabore i gde se nalaze ostaci dvorske crkve Nemanjića”, rekao je Selaković.
Dodao je da će ministarastvo pomoći i urediti u potpunosti dom kulture u Deževi, ali da je potrbno i srediti obdanište kao i u potpunosti revitalizovati lokalnu osnovnu školu. „Presrećan sam što sam danas ovde bio u prilici da čujem da je 2024. godine upravo u ovoj Deževskoj parohiji, upravo pri ovom hramu, bilo više krštenja nego opela, da dece u školi ima i upravo je to glavni motiv.
To je ono što treba da nam bude glavni motiv da ovaj kraj pomognemo, da ga uzdignemo na noge i otvorimo svima iz našeg roda, ali i onima drugima koji nas poštuju i uvažavaju i cene da ovde dođu”, naglasio je ministar. On je podsetio da je na području Deževske doline nastala Srpska srednjovekovna država, da je tu postojbina Svetog Save, Svetosavlja i Srpstva.
Upravo ovde u Deževi 1282. godine, ističe, održan je čuveni Deževski državni sabor, na kome je kralj Milutin posle pada sa konja i povrede predao vlast svom bratu, kralju Milutinu i obezbedio kontinuitet vladavine dinastije Nemanjića. Osvrno se i na značaj mesta rođenja Svetog Save u selu Miščići, koje je obeleženo srebrnim krstom. Napomenuo se da se selo nalazi na desetak kilometara od Novog Pazara, na obroncima Golije i da u njemu živi oko „200 duša”.
„Sa svega 200 duša, ali u predanju srpskom sačuvano kao jedno od najposebnijih mesta, selo Miščići, čuveno je po tome što se priča i veruje da je u njemu pre 850 godina rođen Rastko Nemanjić, naš Sveti Sava, bez koga bi i naš narod, i naša vera, i naša crkva bile apsolutno nezamislive i ne bi ni postojale u ovom obliku u kojem ih danas znamo”, naveo je Selaković.
Naglasio je da je vredni narod ovog kraja pre 12 godina, pokrenuo inicijativu da se igradi zavetni Hram posvećen prvom srpskom arhiepiskopu. „Narod je pokušavao, trudio se, radio, a onda je došao i vrh države, i zahvaljujući i predsedniku Republike, između ostalog, ovaj hram danas izgleda ovako predivno, ali to nije sve.
Zahvaljujući upravo tome da se nalazimo na mestu gde svaki grumen zemlje, svaki kamen, svedoči postanje i srpskog naroda i srpske države, pred nama je još mnogo zadataka”, ukazao je. Ministarstvo kulture, na čijem je čelu, kako kaže, u poslednjih 11 meseci, ovome kraju poklanja i poklanjaće ozbiljnu pažnju.
„I nisu to samo kapitalni projekti koji su vezani za naše svetinje zaštićene i upisane u Registar kulturne baštine sveta Uneska, kao što su Manastir Sopoćani, Petrova crkva ili Đurđevi Stupovi. To će biti u budućnosti i Deževa”, zaključio je Selaković, prenosi Tanjug.
Foto: novosti.co.rs