Martovski festival: Selekcija dokumentarnog filma preko 50 minuta
Martovski festival – 71. Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma, stalna manifestacija u oblasti kulture od značaja za grad Beograd, biće održan od 26. do 30. marta 2024. godine u Domu omladine Beograda.
Martovski festival tradicionalno predstavlja bogat filmski program u nekoliko nacionalnih takmičarskih kategorija: dokumentarni film do 50 i preko 50 minuta, eksperimentalni film i video art, animirani film i kratki igrani film.
Selekciona komisija domaćeg takmičarskog programa radila je u sledećem sastavu: prof. dr Ivana Kronja (filmolog), Saša Radojević (filmski kritičar, reditelj i scenarista), prof. Milan Nikodijević (filmski producent, scenarista i reditelj) i mr Sead Šabotić (reditelj, scenarista, saradnik u nastavi na Fakultetu dramskih umjetnosti Cetinje, Crna Gora).
Predstavljamo jedanaest filmova iz selekcije 71. Martovskog festivala, koji se takmiče u kategoriji dokumentarnog filma preko 50 minuta.
Na svečanom otvaranju festivala, 26. marta biće održana svetska premijera filma „Sanjalice“ (2024 / 69′) u režiji Vladimira Petrovića, koji je uz Matiju Jovandića i potpisnik scenarija.
Publika će imati priliku da na Martovskom festivalu ove godine vidi i ekskluzivnu, regionalnu premijeru filma „Nikola Pilić – Legenda“ (2024 / 62’), priču o čoveku koji stoji iza modernog tenisa i koji je bio akter velikih promena u istoriji tenisa tokom šest decenija.
U takmičarskoj selekciji dokumentaraca u trajanju preko 50 minuta, na 71. Martovskom festivalu biće održane još dve svetske premijere.
Film „Čangalović: priča o operskom pevaču Miroslavu Čangaloviću“ (2024 / 78’) u režiji Nade Savić, koja je zajedno sa Grigorijem Jakšićem i napisala scenario, govori o zvezdi zlatnog doba jugoslovenske opere.
Film „Planeta Šljivova“ (2023 / 82’ 14’’) po scenariju i u režiji Vladimira Perovića govori o ljudima iz sela Šljivova, koji kao da žive na nekoj drugoj planeti.
Film Slobodana Simojlovića, „Sav taj pank“ (2023 / 91’ 8’’) snimljen u produkciji Radio-televizije Srbije, imaće svoju festivalsku premijeru na ovogodišnjem Martovskom.
Reditelj Luka Popadić, u autobiografskom dokumentarcu „Moja švajcarska vojska“ (2024 / 78’), koji će beogradsku premijeru imati na Martovskom festivalu, na duhovit i iskren način, prikazuje trojicu švajcarskih oficira poreklom iz Srbije, Šri Lanke i Tunisa, preispitujući predrasude o domovini, integraciji i različitosti.
Za najbolji dugometražni dokumentarac na 71. Martovskom festivalu takmičiće se i ostvarenja koja su već prikazivana u proteklih godinu dana.
Film „Flašaroši“ (2023 / 84’) Nemanje Vojinovića je dokumentarna vestern drama o fascinantnom svetu sakupljača plastičnih flaša u Vinči i donkihotovskoj borbi Janike, bivšeg boksera, da održi svoju grupu flašaroša na jednoj od najvećih nesanitarnih deponija na svetu.
Ostvarenje „Flotacija“ (2023 / 77’ 31’’), za koji režiju potpisuju Eluned Zoë Aiano i Alesandra Tatić približiće nam Istočnu Srbiju i jedan grad sa dvojnim identitetom, podeljenim između okultizma i industrije.
Aleksandar Reljić, scenarista i reditelj filma „Mamula All Inclusive“ (2023 / 58’) predstavlja priču o Ivu Markoviću (89) koji je imao devet godina kada je bio zatočen u zloglasnom logoru Mamula, vođen od strane italijanskih fašista u Drugom svetskom ratu.
Besplatna radionica za debitante na 71. Martovskom festivalu
Srđa Vučo i Luka Papić, scenaristi i reditelji filma „Prizvan i pozvan“ (2022 / 63’) snimili su političku ready-made komediju sa tragičnim posledicama koja, promatrajući jedan od najčudnijih perioda u srpskoj političkoj istoriji, govori o četiri bivša predsednička kandidata, danas neprilagođena antiheroja, koji se prisećaju svog učešća na prvim višestranačkim izborima 1990. godine. I ponovo proživljavaju taj, za sve njih, sudbonosan događaj.
Centralni narativ filma „(Re)evolucija 2.0 / U potrazi za Kiborgom“ (2022 / 63’) zasnovan je na nekoliko multimedijalnih tehno-performansa umetnika Dragana Ilića, njihovoj dramaturgiji, unutrašnjoj dinamici i kognitivnoj i emotivnoj ekspresiji četvoro protagonista, koji u međusobnoj interakciji istražuju i formiraju snažnu egzistencijalnu metaforu o stanju savremenog čoveka pred izazovima nauke i novih tehnologija. Reditelji filma su Darko Štetin i Dragan Ilić, a scenario potpisuju Štetin i Dragan Jovanović.