Koje ruske kompanije su procvetale posle egzodusa zapadnih firmi?
Ruska preduzeća ubrzano popunjavaju prazninu koju su ostavile međunarodne kompanije i imaju koristi od otkupa imovine zapadnih firmi po sniženim cenama, prenosi Blumberg.
Američki gigant brze hrane Mekdonalds, grupa za pakovanje Bol i proizvođač hemikalija Henkel samo su neke od kompanija koje su napustile Rusiju zbog intenzivnog međunarodnog pritiska sankcija i sopstvenih investitora nakon što je Moskva pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini.
Zapadne firme su prodale preduzeća u Rusiji u vrednosti od najmanje 21 mlrd USD u 2022. i prvoj polovini ove godine, prema proceni novinske i istraživačke agencije AK&M.
Nova ruska grupa preduzetnika je malo poznata van zemlje i nisu stavljeni na sankcije SAD ili EU, navodi Blumberg.
Jedan od primera je Arnest grupa Alekseja Sagala, koja se fokusirala na kozmetiku i potrepštine za domaćinstvo pre nego što je prošlog septembra kupila Bolovo preduzeće za pakovanje pića u Rusiji za 530 mil USD. Grupa je tada stekla 100% udela u ruskoj imovini druge po veličini pivare na svetu, Hajnekena, za simboličnu cenu od 1 EUR u avgustu ove godine.
Aleksandar Govor, čije bogatstvo potiče od poslovanja sa ugljem, preuzeo je Mekdonalds u Rusiji nakon što je američki gigant odlučio da napusti tržište. Rebrendirajući lanac u „Ukusno i tačka“, Govor je kupio svih 850 ruskih lokala franšize a u junu je rebrendirani lanac brze hrane izvestio da je nadmašio prvobitni učinak, registrujući više od 500 miliona poseta tokom prošle godine.
Neki poznati biznismeni su takođe imali koristi od egzodusa zapadnih firmi. Najbogatiji čovek Rusije, Vladimir Potanjin, koji je vlasnik rudarskog giganta Norilsk nikl, kupio je Rosbanku od francuske bankarske grupe Sosijete ženeral prošle godine. Milijardera su lično sankcionisale SAD i Velika Britanija u decembru 2022.
Odlazak multinacionalnih kompanija imao je za cilj da oslabi rusku privredu, ali prema mišljenju nekih stručnjaka u stvarnosti je to išlo na ruku novom talasu biznismena, posebno pošto je Moskva isključila lak izlazak zapadnih firmi.
Prema postojećim zakonima koji regulišu procedure prodaje, firme koje napuštaju Rusiju su u obavezi da prodaju svoju imovinu uz popust od 50%. Takođe treba da dobiju vladinu dozvolu za prodaju i uplate obavezni doprinos u ruski budžet, koji iznosi najmanje 10% od polovine tržišne vrednosti imovine kompanije u zemlji.