Kako pomeranje sata utiče na naše zdravlje?
Pomeranjem kazaljki na časovniku jedan sat unazad, sa tri na dva sata, noćas je počelo zimsko računanje vremena.
Zbog kraćeg dana, i manjka dnevnog svetla, moguće je da neke osetljivije osobe osete umor, bezvoljnost, jači apetit, poremećaje spavanja i pojačanu želju za konzumiranjem slatkiša.
Bilo kakva promena ili poremećaj u našem prirodnom ciklusu može da uzrokuje i smanjenu produktivnost i gubitak interesa za rad. U ovom periodu često postajemo podložniji bolestima i umorniji smo.
Danas je Sveta Petka, zaštitnica žena svih vera i nacija
– Svaki put kada pomerimo vreme to ima uticaj na naš organizam, jer se prirodan časovnik našeg tela ne prilagođava odmah satu koji se menja – rekla je ranije dr Nada Macura, nekadašnji portparol Hitne pomoći.
Budući da je biološkom satu potrebno vremena da se prilagodi „poremećenom budilniku“, ne treba da vas iznenadi ako sutra osetite jak umor, pospanost, pa čak i probleme sa srcem kod starijih ljudi.
Inače, lekari širom sveta raspravljaju o tome da li vreme uopšte treba da se menja, baš zbog potencijalnih zdravstvenih smetnji. Moguće da je ovo poslednji put kada to radimo, te i ako osetite neke od ovih problema, ne brinite, najverovatnije se neće više ponoviti.