Izložba „Voda i traganje“ od 18.februara
Izložba akvarela i crteža Ivore Arsenović „Voda i traganje“ biće otvorena 18.februara u 18.30 u Galeriji Singidunum.
Autorka predstavlja izložbu na ovaj način:
„Tematiku Vode kroz igru , kroz prostor i pojavu ili stanje, istraživala sam kroz slikanje oko 6 godina. Iako naglašavam Vodu, figuracija je veoma čest momenat na slikama i odmah uočljiv. Prelamanja svetlosti na tela u pokretu su veoma interesantna za sve tehnike od ulja do pastela koje koristim. U zavisnosti od svoje gustine , okruženja, doba dana , tela iz ugla posmatrača izgledaju skoro apstraktno. Izdvojena iz te skladne celine , to je igra pokreta i poteza četke ili olovke. Često toliko utopljen u masu vode, teško je uhvatiti pokret i razdvojiti ga od vode. Zato sam slikarskim načinom, tehnikom razdvajala ta dva tretmana površi.
Na ovoj izložbi predstavljam slike manjeg formata koje nisam do sada izlagala, akvarele i crteže u kombinaciji pastela i akrila. S obzirom da su ljudi svojim telesnim sadrđajem većinski sastavljeni od vode, 75 % i samim tim su tesno povezani sa vodom kao prirodnim okruženjem. Prijatnost , opuštenost , lakoća pokreta i kretanja kroz vodu ,pa i sama blizina vode su neosporan dokaz čvrste veze. Vodu povezujem sa ogledalom , tačnije razbijenom slikom o sebi, ili ti pravom slikom o sebi. U vodi ,prepušteni, možemo da se vratimo sebi, da se povežemo ponovo sa sobom,ako smo izgubili tu vezu, ili krštenjem u vodi dobijamo i duhovno rođenje,početak duhovnog života. Voda zadire i u religijsku temu Oslobađanja od prvobitnog greha ,oprost sopstvenih grehova,činom Krštenja.
Reč Traganje se odnosi na saznavanje, proučavanje, otkrivanje, istraživanje itd. Ovaj pojam je svojstven čoveku iako je na nižem stupnju prisutan i kod životinja. U toku zime Voda preoblikuje prirodu , daje joj novi izgled pod snegom. Vizuelno stvara apstraktan izgled od čovekovog tela i predmeta , a dečijem svetu daje bezgraničnu radost. Saznavanje i otkrivanje Vode na mikronivou je svakodnevno učvršćavanje veze koju nosimo u nama.
Što se tiče mog slikarskog pristupa ovoj temi,slikarski izraz i tretman je realizam ,ali sa impresijama doživljenog,pa su samim tim potezi slobodniji i smeliji , a intenzivan kolorit često naglašen. Uticaj klasičnog slikarstva je ostavio trag u mom izražavanju preko umetnika koja su mi i danas oslonac,a to su Paja Jovanović, Olja Ivanjicki , Ljubica Cuca Sokić i drugi.“
lj.z.