Izložba “Dva doma” u Gradskoj galeriji KC Grad
Izložba “Dva doma” čiji su autori mladi umetnici Tane Laketić i Anita Lilić biće otvorena u ponedeljak, 27. februara u 20 sati u Gradskoj galeriji Kulturnog centra Grad.
Ova izložba predstavlja dom kao ključnu i polaznu tačku kroz koju umetnički radovi ukazuju na egzistirajuće pojave unutar doma – javne i intimne.
Vizija doma percipira se na različite načine – javna slika doma je bezbedno i stabilno utočište, nasleđe koje se reprezentuje.
Nasuprot tome – intimna predstava doma je ona koja ukazuje na ranjivost, intimnost i skrivene odnose.
U samoj svojojoj binarnosti, dom je mesto konflikta, suprotnosti i kontrasta u kome se različite pojave nalaze u međusobnoj koliziji.
Anita i Tane, interaktivnim instalacijama, kreiraju svojevrsni eksperiment korespondencije dve suprotne reprezentacije doma.
Ukazujući na fizičku i emotivnu manifestaciju doma, kao dva vizuelno različita senzibiliteta, materijalizuju ih, međusobno ih prožimaju i dopuštaju da invazivno deluju jedan na drugog.
Ideja Antitinog doma polazi od javne predstave doma kao utočišta i sakralnog prostora u kome se baštine individualna osećanja i sećanja na detinjstvo.
Ideja se materijalizuje kroz formu improvizovanog šatora, reminiscencija na dečije šatore za igru.
Materijali korišćeni pri izradi instalacije nose lični sentiment ali i sociokulturološku vrednost sa pretpostavljenim normama i ulogama.
Porodični predmeti i tkanine različitih namena pripadaju tradiciji srpskih domaćinstava i reprezentativnoj slici doma.
Anitina konstrukcija doma kao kolektivne sredine dozvoljava individui da uđe u dati prostor i konzumira ga na sopstveni način – van pretpostavljenih normi.
Prostor reprezentativnog doma, Tane ispunjava strašću, napetošću i nesigurnošću. Konstruisani javni prostor ispunjava se intimnim pojavama, erotikom sa pitanjima o rodnom identitetu i seksualnosti.
Tane koristi fluidnost kao predstavu lične povesti i iskustva koje se u netolerantnoj sredini drže potajno.
Osujećena pitanja o nečemu nedozvoljenom prožimaju se kroz dom i materijalizuju se upotrebom žice, noževa i eksera kako bi se intenzivirala njihova dramatičnost.
Potencijalno opasni predmeti u instalaciji su preformulacija uplitanja intimnog u javno koje rezultira konfliktom.
Stvaranje angažovanog rada izražava želju za harmonijom binarnosti u životu koja dozvoljava očuvanje integriteta i slobodnu reprezentaciju sopstvenog identiteta bez uslovljavanja sredine.
Izložba će trajati do 11. marta.
lj.z.