Iz Metarmofoze u doba nade – Svečano završen 30. FEP!

Jubilarni, trideseti Festival ekološkog pozorišta za decu i mlade (FEP) u Bačkoj Palanci, završen je uručenjem nagrade „Dobro drvo“.
Nagrade su dodelili, publika, dečiji i stručni žiri. I čini se da su se dve predstave zaista izdvojile.
Predstava Biti (To be), pozorišne produkcije Prolaz za sve iz Danske, najbolja ja predstаva po oceni Različkovog dečijeg, ali i stručnog žirija.

foto: Jovana Semiz
Stručni žiri, koji je radio u sastavu Ana Anđelić, glumica, Boris Čakširan, kostimograf, koreograf slikar i reditelj i Goša Debska rediteljka, dramaturškinja i pozorišna pedagoškinja iz Poljske, u obrazloženju navodi da „se ova predstava bavi veoma aktuelnim društvenim i socijalnim pitanjima koja su na jedinstven i jednostavan način prikazana dečijoj publici kroz animaciju objekata. Smenom komičnih ali i životno ozbiljnih situacija predstava duboko utiče na gledaoce“. Takođe, po oceni stručnog žirija, izdvojile su se još tri predstave, kojima su dodeljene specijalne nagrade.

foto: Jovana Semiz
Specijalnu nagradu autorkama za inkluziju dečije publike stručni žiri dodelio je Jovani Rakić i Željki Jakovljević za predstavu Jato kolektiva Prekretnica. Zatim, specijalnu nagradu za izuzetno umetničko izvođenje dobile su francuske glumice Sofi Muro i Edviga Baž, za predstavu Tvik Tvik Filomel. A, specijalnu nagradu za dizajn kostima dobila je Irina Somborac, za predstavu Hrabra devojčica, Kruševačkog pozorišta.

foto: Jovana Semiz
Hrabra devojčica ujedno je dobila i nagradu publike, ali je i Predstava najbliža mladima po odluci žirija mladih Dramskog studija Proscenijum.
Pod sloganom „Metarmofoza“ 30. Festival ekološkog pozorišta za decu i mlade održan je od 22. do 25. avgusta u Bačkoj Palanci. Tokom četiri dana Festivala u takmičarskom programu odigrano je 8 predstava iz Srbije, regiona, Francuske, Španije i Danske u izvođenju internacionalnih trupa.

foto: Jovana Semiz
Osim predstava, održane su i izložbe, kreativne i edukativne radionice, tribine, ali i svakodnevna druženja sa pesnikom dana u kojima su učestvovali pesnici svih genaracija – Jasminka Petrović, Pop D. Đurđev, Stefan Tićmi i Aleksandra Jovanović. Takođe, u okviru programa održan je i razgovor na temu „Položaj dramskog pisca za decu i mlade u regionu“. Povod za taj razgovor jeste rezidencija “buđenje glasova mladih umetnika” u organizaciji Festivala ekološkog pozorišta za decu i mlade, a pod pokroviteljstvom Evropskog festivalskog fonda za nove umetnike – EFFEA, inicijative Evropske asocijacijacije festival (EFA), koju sufinansira Evropska unija.
Uoči i tokom Festivala, u zamenu za ulaznice, prikupljan je reciklažni otpad – čepovi, pet ambalaža, limenke i staklo. Prihod od reciklaže i donacija i ove godine biće uplaćen u humanitarne svrhe.

foto: Jovana Semiz
Na kraju, za same organizatore, ovo je bila prilika za introspekciju i pregled postignutog u trideset godina održavanja pozorišnog festivala u gradu bez pozorišta. Iduća decenija, poručuje direktorka Festivala Sonja Petrović, biće period nade.
– Ulaskom u četvrtom deceniju nadamo se da će sada biti sve usmerenije na decu i mlade u Bačkoj Palanci i da ćemo samim tim sa većom lakoćom i mogućnostima moći da organizujemo programe za decu. U tom smislu nadam se i nekom pozorištu u našoj maloj sredini koje bi nam omogućilo infrastrukturu i sistemsko negovanje kulture za decu i mlade. Nadam se novom poglavlju u kome će deca imati konstantno pravo na kulturu i umetnost. Gledajući i više nego popunjene sale, u isto vreme nekako imam osećaj i sreće i tuge – sreće, jer smo kao organizatori preponosni jer ovaj grad prepoznaje naš rad i festival. A, tuge, jer to znači da je ovoj deci preko potrebno više kulturnog sadržaja, nego što samo ovaj Festival može da ponudi – zaključuje Petrović.
Festival ekološkog pozorišta za decu i mlade iz Bačke Palanke ove godine realizovan je pod pokroviteljstvom švajcarske vlade u okviru okviru projekta „Kultura za demokratiju“ koju sprovodi Hartefakt fond, zatim organizacija kao što su European Festival Fund for Emerging Artista – EFFEA, Rekonstrukcija Ženski fond, ali i uz pokroviteljstvo Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, Francuskog instituta u Srbiji, Teatroskopa, kao i British- Serbian Benevolent Trusta i kompanije Incanto industries.