„Ima li Jugoslavije u kulturi?!“ – tribina u DOB
Tribina „Ima li Jugoslavije u kulturi?!“ biće održana u utorak, 21. maja u 19 časova u Klubu Doma omladine Beograda.
- Ciklus tribina: Pišemo istoriju Jugoslavije
- Organizacija: Centar za jugoslovenske studije i Dom omladine Beograda
- Učesnici: Ana Vučković Denčić, spisateljica i novinarka/Radio Beograd 2; Jovana Karaulić, producentkinja i docentkinja/Fakultet dramskih umetnosti, Beograd; Marko Misirača, pozorišni reditelj i profesor/ Akademiji umetnosti Univerziteta Alfa BK. Razgovor vode: Sanja Petrović Todosijević, istoričarka i viša naučna saradnica/ Institut za noviju istoriju Srbije, Cejus; Ana Panić, istoričarka umetnosti i muzejska savetnica/ Muzej Jugoslavije, Cejus
Centar za jugoslovenske studije i Dom omladine Beograd u 2024. godini ulaze u sedmu godinu saradnje. Tribinski program koji je pokrenut u godini kada smo obeležavali sto godina od stvaranja jugoslovenske države (2018) stekao je brojnu publiku pokrećući teme koje su za cilj imale „približavanje“ istorije Jugoslavije ali i ukazivanje na savremene probleme koji se ne mogu jasno sagedati bez ukazivanja na događaje i procese koji su neodvojivi od istorije jugoslovenske države.
KC Čačak pokreće konkurs za pozorišne stvaraoce
Zahvaljujući ovakvom pristupu tribinski program Centra za jugoslovenske studije i Doma omladine Beograd ne samo da je stekao brojnu publiku već je uspeo da se „nametne“ kao mesto „žive“ debate koja pokreće ispisivanje novih stranica istorije Jugoslavije.
To je jedan od ključnih razloga zašto smatramo da je u nastupajućoj „sezoni“ prostor tribinskog programa neophodno „ustupiti“ ne samo autorima i autorkama najnovijih studija koje predstavljaju važan doprinos proučavanju istorije Jugoslavije a koje su napisane u periodu od 2018. godine do danas već i svim onim stvaraocima (piscima, umetnicima, društvenim radnicima) koji su svojim stvaralaštvom sačuvali nasleđe jugoslovenske države u javnom prostoru i različitim oblastima stvaralaštva predstavljajući ga kroz nove interpretacije ali i u dinamičnom dijalogu sa savremenošću mlađim generacijama na koje Centar za jugoslovenske studije računa kao na svoju vernu i najbolju publiku.
Ima li Jugoslavije u kulturi?! je pitanje koje postavljamo gostima naše majske tribine: Ani Vučković Denčić, Jovani Karaulić i Marku Misirači čije je stvaralaštvo „opredeljeno“ i ka interpretaciji Jugoslavije bilo da se ona razume kao okvir za sećanje na detinstvo i one kojih više nema, kao dokumentarno pamćenje ili kao mehanizam za razumevanje vremena u kome živimo.
Pitaćemo naše goste, koji i sami pripadaju poslednjim generacijama jugoslovenskih pionira i pionirki, da li su iz ugla njihovih profesija ali i iskustva stečenog pre svega u post- jugoslovenskom odnosno post-socijalističkom vremenu, kultune prakse i dalje prakse od izuzetnog značaja za razumevanje ali i prevazilaženje društvenih i političkih kriza ili naprotiv služe zamrzavanju i održavanju na površini „naseleđenih“ konflikata. Na kraju, voleli bi smo da znamo da li se interpretacijom Jugoslavije u savremenim kulturnim praksama ispisuju odnosno dopisuju nove stranice istorije Jugoslavije koje su „čekale“ one generacije kulturnih radnika i radnica koji u svom neposrednom iskustvu jedva da „imaju“ Jugoslaviju.